Ulaştırma Bakanlığı’nın İzmir-Uşak-Ankara hattından geçireceği hızlı tren hattı için Eşme Kolonkaya’ya taş ocağı açılmak istendi. ÇED gerekli değildir kararıyla kurulmak istenen taş ocağı bölgedeki doğal hayatı, tarım ve hayvancılığı olumsu etkileyeceği için mahkemeye verildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın İzmir ve Ankara arasına yaptığı hızlı tren hattının taş ihtiyacı için Uşak’ın Eşme ilçesine bağlı Kolonkaya köyüne kurulmak istenen taş ocağına köylü karşı çıktı.

Kolonkaya4

Keşif çalışması yapılmak istenen taş ocağına tepki gösteren Kolonkaya köyü sakinleri, açtıkları pankartla köyde yeni bir taş ocağı istemediklerini ifade etti. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’nün 29 Temmuz 2022 günü Resmi Gazete’de yayınlanarak kurulmasına izin verilen Kolonkaya taş ocağı için ÇED raporuna gerekli değildir ifadesine yer verildi. Uşak Valiliği tarafından alınan “ÇED gerekli değildir” kararı 25 Eylül 2023 tarihinde alındı ve aynı karar 1 gün sonra araçlarla ve köy muhtarlığı panosuna asılarak ilan edildi.

Kurban Bayramını tebrik eden Uşak Şehiriçi Kamyonetçiler ve Motorlu Taşıtlar Kooperatifi Başkanı, sürücüleri uyardı Kurban Bayramını tebrik eden Uşak Şehiriçi Kamyonetçiler ve Motorlu Taşıtlar Kooperatifi Başkanı, sürücüleri uyardı

Kolonkaya3

BURADA 4 TANE TAŞ OCAĞI VAR VE BUNA GEREK YOK

Konuyla ilgili bilgi veren Kolonkaya Köyü Muhtarı Tevfik Dönmez, konuyla ilgili verdiği bilgide, köy tüzel kişiliği ve 15 şahsın dava açtığını belirtti. Kolonkaya köyü Muhtarı Tevfik Dönmez, şöyle konuştu:

Kolonkaya1

“Buralar bizim hayvanlarımızın otlama alanı ve geçim kaynağımız hayvancılık. Burada başka madenler de var ve 2016’da ev yaptım ve bütün duvarlarımız patladı. Burada ÇED’e gerek yoktur kararı veriliyor ve bizler de konuyu mahkemeye taşıdık. Bu taş ocağının hızlı tren hattı için kurulacağı bilgisi aldık. Daha önce bir tane kuruldu ve ruhsatını iptal ettirdik. Zaten bölgemizde 4 tane taş ocağı var ve bu taş bu alanlardan karşılanır. Zaten burada patlamalar oluyor ve bunlar bizim yapılarımıza zarar veriyor.”

KÖYLÜ, ÇEVREYE ZARAR VERECEK OCAK İÇİN PANKART AÇTI

Öte yandan Kolonkaya köyünde bugün keşif çalışması yapıldı ve köy sakinleri pankart açarak bu projenin hayata geçmemesini istedi. Köy sakinleri “Yaşasın temiz çevre”, “Kolonkaya’da taş ocağına hayır” pankartları açtı. Köy sakinleri, madenin çevreye ve özellikle köydeki tarım ve hayvancılık faaliyetlerine zarar vereceğini belirtti.  

Editör: Ali ARASLI