Eşme’deki bir dükkan satışı filmlere konu olacak türden gelişmeleri doğurdu. Eşme Esnaf Odası Başkanı Nazmi Özay, 2 milyon TL fazla vererek, prensipte satılan dükkanı alınca kıyamet koptu.

Uşak’ın Eşme ilçesindeki en işlek caddelerden biri olan Kemer Caddesi üzerindeki, 28 metrekarelik bir dükkanın satışı ilçede tartışma konusu oldu. Söz konusu dükkanda 5 yılı aşkın süredir cep telefonu satışı yapan Fatih Görgün’ün bulunduğu yer, sahibi tarafından satışa çıkarıldı. Söz konusu dükkanın kiracısı olan Fatih Görgün, işyeri sahibi olan Zafer T.'den almak istedi ve ikili 8 milyon TL’ye anlaştı. Dükkan ilk önce Fatih Görgün’e prensipte satan ve kapora alan mülk sahibi, anlaşmanın ardından, yaklaşık 2 milyon TL fazla para veren Eşme Esnaf Odası Başkanı Nazmi Özay’a sattı. Mülk sahibi Zafer T., “Hala ağlıyorum ve ben çok iyi bir insandır, kimseyi incitmem ama 2 milyon da az bir meblağ değil” dedi.

Uşak Belediyesi yönetimi, el emeği ürününü satan kadınları dükkanlardan çıkardı Uşak Belediyesi yönetimi, el emeği ürününü satan kadınları dükkanlardan çıkardı

eşme dükkan355

SOSYAL MEDYADAN DUYURDUĞU SATIŞI 2 MİLYON FAZLA VEREN OLUNCA İPTAL ETTİ

Fatih Görgün’le yaptığı anlaşmayı, sosyal medya hesabından “34 yıllık dükkanım Fatih Kardeşime hayırlı olsun” paylaşımıyla duyuran Zafer T., aynı dükkanın yanında sarraf olan ve Eşme Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nazmi Özay’ın yaklaşık 2 milyon TL fazla ödeme yapması üzerine iptal etti. Zafer T., yaklaşık 2 milyon TL fazla ödeme karşısında dükkanını daha önce prensipte anlaştığı ve sosyal medyadan ilan ettiği Fatih Görgün’e satmaktan vazgeçerken, dün tapudaki işlemlerle satışı Nazmi Özay’a yaptı. Söz konusu satışı duyan Fatih Görgün, bunun üzerine sosyal medya hesabından tepkisini dile getirdi ve bu hareketin dükkanı alan Eşme Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nazmi Özay’a yakışmadığını bildirdi. Söz konusu paylaşım kamuoyunda yoğun bir şekilde konuşulmaya başlanırken, olayın taraflarıyla yaptığımız görüşmelerde dikkat çeken cevaplar ortaya atıldı.

fatih görgün

FATİH GÖRGÜN: BAŞKAN OLAN BİRİNE BU YAKIŞMADI

                Cep telefonu ticareti yaptığı dükkanla ilgili prensipte anlaştıklarını ve anlaşmanın üzerine böyle bir durum olmasını şaşkınlıkla karşılayan Fatih Görgün, arkadaşı olan Eşme Esnaf Odası Başkanı Nazmi Özay’a bu tutumu yakıştıramadığını söyledi. Aynı zamanda Uşak Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkan Vekilliği görevi olan Nazmi Özay’ın esnaf başkanı olması için de yoğun çaba harcadığını belirten Fatih Görgün, “Başkan olmasında bizim büyük katkımız var. 3 gün önce facebook’ta ilan ettim ve dükkanı aldığımı herkese söyledim. Beyefendinin parası var, biz esnafız o da esnaf odası başkanı. Sabah dükkanını açtı ve bana hayırlı olsun dedi ve çantaya parasını koydu ve İzmir’e gidip, benim kaporasını verdiğim dükkanı aldı. Ben dükkanı 8 milyona aldım ve hayırlı olsun dedim ve ben normalde 24 Ağustos 2023 Perşembe günü alım satım yapacaktım. Ben bu dükkana kapora vermiştim ve gidip dükkanı alıyor. Bana verdiği cevap şu oldu, sen alırsan iyi ama ben alırsam mı kötü oldu. Eşme’de belediye başkanlığını düşünüyordu ve hadi buyurun yapsın bakalım” dedi.

eşme dükkan2

“BENİM 11 YAŞINDAKİ OĞLUMU AĞLATTI, ALLAH DA BUNLARI AĞLATSIN”

                “Biz grup çalışmasıyla 600 oyla bu arkadaşımızı, Eşme Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı yaptık. Babası geldiğinde ben bütün saygımı gösterdim” diyen Fatih Görgün, şöyle söyledi: “Bana her yer dükkan ve benim milyonlarca takipçim ve müşterim var. Benim 11 yaşındaki oğlumu ağlattı ve Allah da bunları ağlatsın. Eşme’de herkes beni biliyor ve tanıyor. Adam 34 yıllık dükkanımı Fatih İletişim’e sattım diye benle beraber fotoğraf paylaştı. Başkan olan birine bu yakışmadı.  Sen esnaf odası başkanısın ve esnafın aldığı dükkanı para gücüyle alamazsın. Bunu başkası yapsa sorun değil. Biz aile dostuyuz ve benim oğlum dahi buna içerlendi. Her şey yasalara uygun burada bir sorun yok ama yakışmayan bir tavır ve tutum oldu bu.”

nazmi özay

ESNAF ODASI BAŞKANI NAMZİ ÖZAY; ADAM SATTIĞINA BAKACAK DÜNYA BÖYLE DEĞİL Mİ?

Söz konusu durumla ilgili cevap veren Eşme Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nazmi Özay, bahsi geçen dükkanın 27 yıldır, işyerinin yanında yer aldığını ve daha önce burayı almaya niyetinin bulunduğunu Fatih Görgün’e aktardığını belirtti.

Fatih Görgün’e burayı alması durumunda kalma izni tanıdığını ve bunun bu saatten sonra mümkün olmadığını kaydeden Nazmi Özay, “Bu dükkan benim 27 yıllık kapı bir dükkanım ve ben O’nun bu dükkana girmesini sağlayan biriyim. O’na yarın bu dükkan satılırsa alırım demiştim ve benim pazarımı bozma demiştim. 2 hafta önce, kendisinin dükkanında, mal sahibi, ben ve arkadaşlar oturduk. Mal sahibi 10 milyon istedi ve ben bu fiyatı veremeyeceğimi söyledim. 10 milyon verdiği söylenen arkadaşla anlaşmamışlar ve Fatih Görgün, O’na burayı almak istediği için gitmiş. Sonra Zafer Bey bana 8 veren var dedi ve düşünürsen gel dedi. Siz olsanız ne yapardınız?  Ben O’nun dükkanında Zafer Bey’le bu konuları konuştuk ve yanımızda bir sürü de esnaf arkadaşımız var. 8 milyona anlaşmışlar ve bana da 5 milyonu geçmem demişti. Mülk sahibi beni aradı ve ben bu fiyatı verdim dedi ve tapuda işi bitirdik. 27 yıllık kapı bir dükkanım ve bunlar 5 yıldır burada kiracı. Fatih bu dükkanda gözüm var ve O’na ben alırsam kiracı olarak gene kal dedim. Biz bunları konuştuk ve bunlardan niye bahsetmiyor.  Mülk sahibi de fiyat artırma yoluna gitmiş olabilir ve adam da sattığına bakacak, dünya böyle değil mi? Malınız var biri 3 ve biri 5 veriyor, 3’ü seviyorsunuz diye 3’e mi vereceksiniz. Ben 9 milyon 500 bine burayı aldım. 10 milyon veren almayınca bize geri döndü ve Fatih de ben de fiyat verdik.  Ben Fatih’le konuştum ve ne yapmaya çalıştığını sordum ve sen alınca bana ayıp değil, ben alınca sana mı ayıp dedim. Fatih Görgün’ün kiracı kalmasına düne kadar ses çıkarmazdım ve ben bunca rezillikten sonra niye tutayım. Herkes olayı kendi tarafından anlatıyor” dedi.

eşme dükkan1

DÜKKANI SATAN ZAFER T.: BEN KİMSEYİ İNCİTMEM, İYİ BİR İNSANIMDIR AMA MEBAĞ DA 2 MİLYON AZ DEĞİL

Konuyla ilgili ulaştığımız bir diğer taraf da dükkanı satan Zafer T. oldu. 34 yıllık dükkanını sattığını belirten Zafer T., ticaretin normal ve yasal olduğunu söyledi. Dükkanın Nazmi Özay’a satılmasında aracı olan arkadaşı Tevfik Çetin’in etkili olduğunu ve kendisini kıramadığını belirten Zafer T., “Ticaret bu doğru mu? Ben kaporayı aldım ama adam 8 verdi ve öteki 2 milyon fazla verdiyse şimdi ben ne yapayım. Benim bir arkadaşım var ve aracı oldu bu geldi yalvardı ve komisyon alacağım dedi. O’nu da kıramadım ve ben böyle biri değilim ama böyle bir duruma düştüm. Satacağım kişiye de mahcup oldum ve ne biliyim öteki de benim çocukluk arkadaşımdı ve O’nu karımadım. Bu durumlara bundan dolayı geldik. Aradaki komisyoncu Tevfik Ç. benim kıramayacağım biriydi” dedi.

“Öteki alıcı da para toparlayacağım dedi ve 5 gün falan uzattı. Bana 500 bin TL kaparo verdi ve bunu geri ödeyeceğim” diyen Zafer T., “Arkadaşıma daha da güzellik yaparım. Kiracıma satacaktım ve burada ortalık kızıştı ve Esnaf Odası Başkanı geldi ve 2 milyon fazla para verdi. Şimdi ben ne yapayım, ticaret bu. Arkadaşa karşı mahcubiyet duyuyorum ve ağlıyorum. Şimdi araya çocukluk arkadaşım girdi, komisyon alacağım dedi öyle dedi ve böyle dedi. Hala daha üzülüyorum ve ben böyle bir insan değildim ama yapacak bir şey yok. Bana kimseye de konuşma falan dediler ama. Ben kimseyi kırmam ve incitmem. Öyle bir insanımdır ve meblağ da 2 milyon az da para değil” ifadesini kullandı. ALİ ARASLI

Editör: Ali ARASLI