Uşak’ın Eşme ilçesinde yaşayan ve 3 çocuk annesi olan Y.Ö., geçtiğimiz günlerde SGK Eşme İlçe Müdürlüğü’ne emeklilik için başvurdu. 3 bin 606 gün sigorta primini aldığı engelli maaşlarıyla yatıran Y.Ö. ve eşi evde bakam parası da almadı. Evde bakım parası almamasının sebebi olarak da özel gerekçeleri bulunan aile, aldıkları cüzi bir engelli maaşı ile geçimini temin ediyor.

Uşak'ta unutulmaya yüz tutan eşyalar bu mezatta satılıyor Uşak'ta unutulmaya yüz tutan eşyalar bu mezatta satılıyor

Emekli olmak için SGK İlçe Müdürlüğü’ne geçtiğimiz günlerde bilgi almak için giden Y.Ö., emekli olmak için destek istedi. Y.Ö., şöyle konuştu: “10 yıl boyunca sigortam oldu ve 3600 günü doldurdum. 3 çocuğum var ve emekli olamıyorum. Emekli olmam için malulen emeklilik başvurusu yaptım. Fakat buna da olumlu yanıt alamadım. Bana doğuştan engelli olduğum için emekli olamayacağımı söylediler. Eşim yüzde 100 görme engelli ve ben de yüzde 85 engelliyim. Bu konuda destek istiyorum”.

Öte yandan Y.Ö.’nün emekli olması için Mayıs 2025’e kadar prim yatırmasının da yeterli olacağı ve bunun için aylık 6 bin 500 TL gibi bir ödemenin yapılması gerektiği aktarıldı.

Editör: Ali ARASLI