Uşak’ta imarda 7 katlı bina alanında yapılan değer artışı sonucu, ticari alana dönüştürülen bölgeye inşa edilen benzinlik tamamlandı. Uşak’ta beyaz eşya sektöründe faaliyet gösteren bir işletmenin sahipleri tarafından, bir süre önce 7 katlı konut alanı olan arsa için değer artışı farkı verildi. Yüzde 40’ı Uşak Belediyesine, yüzde 30’arlık kısmı da Maliye ve Çevre bakanlıklarına verilen değer artışıyla, benzinlik yapımına izin verildi. Yaklaşık 1 yıl önce inşaatı başlayan ve Halk Konutları’ndaki benzinliğin ihtiyaç olup olmadığı da kafalarda soru işareti bırakmıştı.

Benzinlikhalk3

AKARYAKIT POMPALARI KURULDU

İhtiyaç olup olmadığı tartışma konusu olan benzinlik alanında inşaat tamamlandığı için akaryakıt pompaları kuruldu. Hatta benzinliğin promosyon tabelaları da asıldı. Daha önce görüştüğümüz Uşak Belediyesi yetkilileri, söz konusu bölgeye kurulan akaryakıt istasyonu için yapılan değişikliğin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından da onandığını ifade etmişti. Yapılan başvuru ve ödemelerin ardından bölgede benzinlik yapımına izin verildiğini belirten yetkililer, imar planındaki değişimin de bu sayede olduğunu kaydetmişti.

Ünlü ekonomist sıfır otomobil alacaklara önemli uyarılar yaptı Ünlü ekonomist sıfır otomobil alacaklara önemli uyarılar yaptı

Benzinlikhalk1

Öte yandan imar planlarındaki ilgili değişikliğin önü, 15 Eylül 2020’de yayınlanan kararla açıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın “İmar Planı Değişikliğine Dair Değer Artış Payı Hakkında Yönetmelik” başlığı altında yapılan yasal düzenleme bugün Uşak’ta konut alanına benzinlik yapılmasını sağladı.

Benzinlikhalk2

Fakat uygulamadaki esas amaç arsalardaki değer artışı nedeniyle kamuoyuna da belli kazanımlar sağlamak olarak açıklanıyor. Taşınmazların talebi üzerine başvurulan yönetmelik, normal şartlarda ihtiyaç duyulan tesislerin yapımı için kullanılıyor. İhtiyaç duyulan tesislerin normal şartlarda sağlık, güvenlik veya eğitim alanında olması bekleniyor. ALİ ARASLI

Editör: Ali ARASLI