Üretim azlığı nedeniyle bir süredir fiyatların oynak olduğu fındıkta, 13 Ekim Cuma itibariyle düşüş başladı. Fiyatlar bir anda 120 ila 125 TL’den 95 TL7ye düşse de reel piyasada her hangi bir oynama yok.
Bu yıl tıpkı zeytin ve zeytinyağı gibi fındıkta da ciddi sıkıntılar var. İklim değişikliği nedeniyle üretimin geçtiğimiz yıla nazaran TÜİK’e göre yaklaşık yüzde 4,6 azaldı. Bu yıl tahminlere göre 730 bin ton fındık bekleniyor.
Fındık fiyatlarını TMO bu yıl, 84 TL’den satılacağını duyurdu. Levent 83 ve sivri kalite de 80 TL fiyat belirlendi. Kabuklu fındığın fiyatı 3 dolar seviyesinin altına düşürülmek istenmiyor.
kaju fındık4
3 dolarlık fiyattan şu ana kadar üretici ve sanayici pek şikayetçi olmadı.
Serbest piyasada da fındık kilogram bazında 120 TL’ye kadar çıkmıştı.
FINDIK ALIM FİYATLARI ANİDEN GERİLEDİ
Fındık üreticisi tarafından, fiyatlar aniden gerileme eğilimine girdi. Şu anda fiyatlar 85 TL ve 95 TL arasında. Fındıktaki fiyat düşüşü üreticiyi şoka uğrattı. Fındık alımındaki düşüşün sebebi olarak faizler gösteriliyor. Bir düşünceye göre tüccar fındık alacak finansmanı bulamadı. Yüksek faizler nedeniyle borçlanamayan tüccar, fındığa para bağlamıyor.
kaju fındık1
FİYATLAR ÜRETİCİ BAZINDA GERİLİYOR, FAKAT PİYASA YÜKSEK
Fındıkta üreticiye ödenen fiyatlar aniden düştü. Serbest piyasada 120 TL’ye geçen fındık alım fiyatı, gerilemesine rağmen, piyasa hala yüksek.
Uşak’ta fındık alıp ve satan bir esnaf, piyasadaki en büyük sorunun artan fiyatlar olduğunu söyledi.
Bu yıl üretim az olduğu için fiyatların geçen yıla nazaran yükseldiğini belirten aynı esnaf, şöyle söyledi:
“Fındıkta üretim azaldı diye biliyoruz. Bu nedenle fiyatlarda bir oynaklık var. İşin garip tarafı, üreticiden alım fiyat fiyatları düşmesine rağmen, iç piyasa hala yüksek. Bir önceki yılın mahsulünü 200 ila 250 TL’den satıyorduk. Şimdi yeni mahsulü 300 TL’ye zor alıyoruz. Kabuksuz olarak aldığımız bu fındığı 400 TL’nin altına satarsak zarardayız. Çünkü bu fiyatın içinde nakliye, vergi ve diğer giderlerimiz yok”.
KAJU, FINDIKTAN DAHA UCUZ HALE GELDİ
Aynı esnaf, yurtdışından gelen kaju tipi kuruyemişin daha önceki yıllarda pahalı olduğunu hatırlattı. Kajunun şu anda 300 TL dolaylarında satıldığını belirten aynı esnaf, şöyle konuştu:
“Ülkemizde üretilen ürünler pahalı, ithaller ucuz hale geldi. Şu anda kajuyu daha ucuza satıyoruz. Bu durum dönemsel de olabilir. Bu yıl fındığa bağlı olarak üretilen çikolatalı fındık kremasının da fiyatı yükselecektir”.
kaju fındık2
FINDIK BAZI MARKETLERDE KAJUYU GEÇTİ, BAZILARINDA KAFA KAFAYA
Öte yandan Türkiye’nin büyük market zincirlerinden biri olan Migros’ta fiyatlar dikkat çekti. Migros’ta fındığın fiyatı, kajuyu geçti. Migros’un kendi markasıyla ambalajlı sattığı kaju 63,30 TL’ye (sarı etikteli) satıldı. Aynı markette yine sarı etiketli çiğ fındık da 64,90 ve aynı şekilde kavrulmuş fındık da 89,90 TL’de satılıyor.
kaju fındık3
BİM’de ise 150 gram kavrulmuş fındık içi 49,50 TL’ye satılıyor. BİM’de 150 kavrulmuş kaju da 50 TL’ye arz ediliyor. Kaju ve fındık fiyatları arasındaki bu tablo, piyasanın yeni duruma göre kendini dizayn ettiğini gösteriyor.
HAZIRLAYAN: ALİ ARASLI

YASAL UYARI

Uşak'ta kıymalı pidenin fiyatı fiili olarak 85 TL ve üzerine çıktı Uşak'ta kıymalı pidenin fiyatı fiili olarak 85 TL ve üzerine çıktı

Uşak'taki bazı haber siteleri haberlerimizi izinsiz kullanıyor. Hatta kendileri yapmış gibi gösteriyorlar. Bunlar hakkında en kısa sürede yasal işlemler başlatıyoruz.

Editör: Ali ARASLI