Resmi Gazete'de yayınlanan kararla zeytinyağı ve pirina yağının analiz yöntemi değişti. Resmi Gazete'deki kararla Türk Gıda Kodeksinin analizlerinin artık olmayacağı bildirildi. Söz konusu zeytinyağı analizlerinin ardın Avrupa Birliği normlarına göre yapılacağı aktarıldı. 

Son dönemlerde fiyatları çok fazla yükselen ve ihracatta kısıtlama konan zeytinyağı için yeni bir karar alındı. Zeytinyağı ve pirina yağının analizleriyle ilgili değişiklik yapıldı. 

Buna göre daha önceki zeytinyağı analiz tebliğinde yürürlükten bir madde kaldırıldı. 2014'te alınan Türk Gıda Kodeksi Zeytinyağı ve Pirina Yağı Analiz metodu tebliği kalktı. 

Zeytinyağı üreten şirketlere yeni analiz yönetimine uyum için de 1 Haziran 2024 tarihine kadar süre tanındı.

Uşak'ta tam yolcu 18, öğrenci ise 14 TL oldu Uşak'ta tam yolcu 18, öğrenci ise 14 TL oldu

Öte yandan zeytinyağı analiz ve pazarlama standartları AB normlarına göre yapılacak.

Şu anda küresel ölçekte bir zeytinyağı krizi var. Zeytinyağı üreticilerine ihracatta kısıtlama konuyor. Fakat buna rağmen iç piyasada fiyat düşmüyor. Zeytinyağı üreticisi şimdi yeni sisteme uyum sağlamaya çalışacalar. Zeytinyağı sıkıntısı Amerika'da dahi gündem olmuş bir konu. İspanya ve İtalya'daki üretim azlığı sorunun temel sebebi. Türkiye'de de fiyatlar fırlamış durumda. 

Editör: Ali ARASLI