Uşak Organize Sanayi Bölgesi’nin 22’inci Olağan Mali Genel Kurulu’nda açıklama yapan Uşak OSB Başkanı Halil Ağaoğlu, ilerleyen günlerde arıtma tesisinden doğaya salınan suyun önüne geçecekleri ve suyu geri dönüştürerek tekrar kullanacaklarını söyledi.

Uşak OSB’nin 22’inci Olağan Mali Genel Kurulu, Uşak OSB’nin konferans salonunda gerçekleşti. Programda bir konuşma yapan Uşak OSB Başkanı Halil Ağaoğlu, Gediz Nehri’ni kirlettiği için sık sık eleştirel haberler yaptığımız arıtma tesisiyle ilgili bazı açıklamalar yaptı. Arıtma tesisindeki suyun şu anda arıtılıp doğaya salındığını belirten Ağaoğlu, yakın bir dönemde aynı suyu tekrar kullanır hale getirecek bir proje üzerine çalıştıklarını söyledi.

osbarıtma

Suyun önemli bir sorun hali geldiğini ve kaynakların bu nedenle etkili ve verimli kullanımından yana olduklarını belirten Ağaoğlu, “Dünyanın su sorunu her zaman artıyor. Tedbir amaçlı atık su arıtma tesisinden giden suyumuzu doğaya salmak yerine tekrar kullanmak istiyoruz. Bunun için bir proje hazırladık ve önümüzdeki günlerde bu çalışmayı kamuoyuna açıklayacağız” dedi.

osb4

OSB’NİN EN BÜYÜK SORUNLARINDAN BİRİ YANGINLAR

Ağaoğlu, yeni genişleme sahasındaki çalışmaların sürdüğünü belirterek, “3. OSB Genişleme alanında çalışmalarımız sürüyor ve 177 parselimiz olacak ve buradaki altyapı çalışmaları büyük oranda bitti. İçme suyu çalışması da bitti ve burada kanalizasyon çalışmalarımız da sürüyor. TEDAŞ hatlarını aşağıya aldık ve 2024 yılının Ağustos ve Eylül’ün de buraya elektriği vermeye başlayacağız” dedi.

osb3

Bölgedeki fabrika yangınları hakkında konuşan Ağaoğlu, “OSB’nin en büyük sorunlarından bir tanesi yangınlar ve bunun için 2 yıldır itfaiyemize yenilikler yaptık. Şu anda 6 araç daha ilave ettik ve araç sayımız 14 oldu. Yangınların önüne maalesef geçemiyoruz ve biraz daha dikkatli olmamız lazım. Bu tekstil atıkları çıra gibi ve hemen yanıyor” ifadesini kullandı.

osb1

Uşak'tan 3 firmaya ihracatın yıldızları ödülü Uşak'tan 3 firmaya ihracatın yıldızları ödülü

UŞAK OSB ÇALIŞAN SAYISINDA TÜRKİYE 33’ÜNCÜSÜ

OSB’yle ilgili bazı rakamlar da paylayan Ağaoğlu, Türkiye genelindeki diğer OSB’lere nazaran iyi bir noktada olduklarını öne sürdü. Ağaoğlu, “Şu anda 17 bin kişi istihdam ediliyor ve Türkiye’deki tüm OSB’lerde istihdamda 33’üncü sıradayız.  Fabrikalarımızda tam çalışan da var tek çalışan da var. GES projelerini yayıyoruz 82 çatıda güneş elde ediliyor.  Güneş enerjisinden elektrik üretimi için kurulu sistemde 7’inci sıradayız. Firma sayısı açısından 19’uncu sıradayız ve alan büyüklüğünde de 16’ıncı geliyoruz.  Uşak OSB, Türkiye genelinde iyi bir yerde ve  273 bölge arasında elektrik tüketiminde  15’inci sırada yer alıyoruz” dedi.

Programda, UTSO Başkanı S. Selim Kandemir, Uşak Belediye Başkanı AK Partili Mehmet Çakın, CHP Uşak Milletvekili Ali Karaoba, AK Parti Uşak Milletvekilleri Fahrettin Tuğrul ve İsmail Güneş ve Uşak Vali Yardımcısı Kamuran Mustafa Ballı da birer konuşma yaptılar.

Editör: Ali ARASLI