Uşak Esnafının yaşadığı son dönemlerdeki en büyük problem Çarşamba pazarı olarak dikkat çekiyor. Çarşamba pazarı, bir süre önce manav ve balıkçılar bazında yeni Uşak Belediyesi binasının bulunduğu alana taşındı. Taşınmayla beraber bir dizi sorunu da beraberinde geldi.

Esnaf, yağmurlu havalarda sorunlar yaşadığını ve burada açılan şemsiyelerin düşme riskinin bulunduğunu ifade etti.

Çarşamba pazarının kalan kısmının da halen taşınmamış olması ve tuhafiyecilerin de eski işi yapamaması ayrı bir sorun.

Bunun yanı sıra, eski pazaryerindeki katmer ve bükmecilerin de durumu hala belirsiz. Belediye yeni bir alan oluşturuyor ve halen esnafın taşınma işlemi tamamlanmadı.

pazar-27eylul4

Uşak Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Atalay Savaş, katıldığı bir programda, Çarşamba pazarı için açıklamalar yaptı.

Savaş, “Uşak esnafının sıkıntıları var ve bunları genelden ayıramayız. Birincisi, belediye başkanımız bu konuda çalışmaların devam ettiğini söyledi. Çarşamba pazarıyla alakalı esnafın durumu için bir takım çalışmalar olduğunu bize anlattı. Uşak’taki en büyük sıkıntı Çarşamba pazarı şu anda. Çarşamba pazarındaki manav ve balıkçılar yeni belediyenin yanına taşındılar. Manifaturacılar ve ayakkabıcılar hala orada duruyor. Yereldeki sıkıntı Çarşamba pazarı diyebiliriz” dedi.

pazar-27eylul2

ZİNCİR MARKETLERİN AÇILMASINA ENGEL OLUNABİLİR

Zincir marketlerin açılışının zorlaştırılması gerektiğini belirten Savaş, “Bir sokakta 3 tane zincir market var. 20 farklı esnaf grubunun sattığı ürünleri satıyorlar. Bunlar bakkal gibi değil, daha avantajlı ürün tedarik ediyorlar ve daha düşük fiyata satıyor. Bunlar da olsun ama bir sınırlandırma mutlaka getirilmeli. Her isteyen istediği yere 200 metrekare yer bulup şu marketi açacağım dememeli. Biraz zorlansınlar. Bunlardan otopark ve nüfus yoğunluğuna göre market açılması gerektiği söylenebilir” ifadesini kullandı.

Esnafın emeklilik sorununa da değinen Savaş, şöyle konuştu:

“Sigorta ödeme primlerinde norm birliği olmalı, ben bir esnafım yanımda çalışan bayan 5200 günde emekli oluyor. Erkekse 7000 günde emekli oluyor. Ben ise 9000 günde emekli oluyorum. Burada bir norm birliği olmalı ve esnafın mağduriyeti giderilmeli".

pazar-27eylul3

Çarşı Uşak ve Çarşamba pazarı

Uşak Belediyesi, geçtiğimiz yıl hazırladığı çarşı Uşak isimli projenin kentte uygulanacağını duyurdu. Ayakkabıcılar çarşısı, eski garaj ve daha önce pazaryeri olan alandaki projede talep toplama safhası geçildi.

Uşak'ta öksüz ve yetim Müslüme'nin hazin ölümü Uşak'ta öksüz ve yetim Müslüme'nin hazin ölümü

Projeye esnafın bir bölümü sıcak bakarken, bir kısmı da olumsuz görüş ortaya koyuyor. Esnafın kaygısı, işyerlerinin yapılma sürecinde batma ve müşterilerinin dağılması üzerine yaşanıyor.

Proje yaklaşık olarak 300 esnafı doğrudan etkileyecek ve bölgedeki ticari faaliyeti uzunca bir süre durduracak.

pazar-27eylul1

Editör: Ali ARASLI