TRT 1’de yayınlanan Gönül Dağı dizisinin çekildiği bölgeye 30 kilometre mesafede kurulmak isteyenen siyanür çukuruna karşı Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği  (ESÇEVDER) bir farkındalık etkinliği yaptı.

Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği ( ESÇEVDER ) ve Doğaya Güç Kat Ağı’nın Doğa Danış Birimi kapsamında işbirliği ile Koza Maden Şirketi’nin Eskişehir Sivrihisar ilçesi Kaymaz Mahallesi'nde yapmak istediği 3 siyanürlü atık barajına dikkat çekmek için “Doğaya Neşe Kat” başlığı ile bilgilendirme etkinliğini Kaymaz ve Beylikova’da düzenlendi.kaymaz333

 Eskişehir Çevre Derneği üyesi Acil Durum ve Afet Uzmanı Barış Adıgüzel, projeye dair bilgilendirmeyi Kaymaz’da yaptı. Barış Adıgüzel, “Bölgemizde Kaymaz Altın Projesi kapsamında 3. zehir atık barajı yapılmak isteniyor. Bu Proje ile başta Çanakkale Terziler-Serçiler den  Altın Madeni Projesi’ndeki cevher buraya taşınacak. Günde 149 kamyon 500 km. uzaklıktan buraya bu cevheri getirecek ve atığını burada bırakacak. Bunun yanında çevre illerdeki altın madeni projelerinden de buraya cevher taşıması gerçekleştirilecektir. Yani burası ileride maden çöplüğü olacak ve öyle kalacaktır” dedi.

Uşak'ta türban sorunsalı yaşanıyor Uşak'ta türban sorunsalı yaşanıyor

 kaymaz11

Eskişehir’deki orman, tarım, mera arazilerini, yeraltı sularının kirlenme riskiyle karşı karşıya kalacağını belirten Adıgüzel, az olan suyun da bu madenlerde kullanılacağını ve altın ile gümüş madeninin faaliyetleri sonucu ağaçların kuruduğu, mera alanlarının yok olması sebebiyle hayvancılık yapamayacak içme ve kullanma sularının azaldığına şahit olunacağını kaydetti. Adıgüzel, “Eskişehir’in maden çöplüğü olmasını istemiyoruz” dedi.

kaymaz2

STAND-UP VE TİYATROYLA FARKINDALIK SAĞLADILAR

Ayırca Kaymaz’da sunuculuğu Serpil Vurucu’nun yaptığı etkinlikte,  Tiyatro, Radyo, Sahne Sanatçısı Ergün Özfırıncı, konu ile ilgili stand-up gösterisi yaptı. Bu gösterinin ardından Doğa Grubu  sahne alarak neşeli konser vererek halkı eğlendirdi.

Beylikova da sunucu Serpil Vurucu’nun ardından, Doğaya Güç Kat Ağında yer alan Güler Bozuk’un “İklim krizi ve Türkiye’nin ve Dünya’nın Geleceği” konulu sunumu ilgi çekti.

kaymaz1

BENZER ETKİNLİK MURAT DAĞI’NDA DA YAPILACAK

Yöre halkından Celal Öngel de maden kanununun değişmesi gerektiğinin altını çizmesinin ardından şölene devam edilerek konsere devam edildi.

Halkın yoğun ilgisinin memnun edici olduğunu belirten Eskişehir Çevre Derneği başkanı Sadık Yurtman, “Bu tür etkinliklerin devam etmesi gerektiğinin bilincinde olarak yakında Murat Dağına teknik bir gezi düzenlemeyi planlıyoruz” dedi.

Editör: Ali ARASLI