Google, 1 Kasım 2023 çekirdek güncellemesini gerçekleştirdi ve bir çok internet sitesi olumlu ve olumsuz etki altında kaldı.

Google’de yapılan açıklamalar, şirket yetkililerinin ortaya koyduğu bilgiler ve SEO uzmanları, bu güncellemenin kalıcı olacağını yönünde… Tabii Google bu sağı solu belli olmaz. Her an değişikliğe gidebilir.

1 Kasım 2023’teki çekirdek güncellemesiyle ilgili son günlerde belki bir sürü yazılan makaleye baktım ve hemen hemen hepsi bir birinin aynısı. Bana kalırsa, Google’nin sahipleri veya ortakları da yeni algoritmayı bilmiyorlar.

Yapay zeka bazındaki güncellemeden sonra en çok şikayet gelen konu, sıralamada düşüş, bazı sitelerin (buna kopyalar da dahil) üst sıralara çıkması ve bazılarının keşfet uygulamasında görünmemesi.

Yakın bir dönemde, taşların yerine oturacağı Google yöneticileri tarafından sık sık ifade ediliyor.

Google’ın geliştiriciler bölümünde de buna benzer bilgiler var.

Peki site sahipleri en çok hangi sorunları yaşıyor?

İşte bunların belli başlıları:

-Alışıla gelmiş çalışmalar birden değişiyor ve planlar alt üst oluyor. Tabii bunun kötü bir yanı var. Fakat iyi tarafı ise Google’nin her güncellemesinde içeriklerin tekrar yenilenmesi ve beyinlerin taze tutulması da sağlanıyor.

-Google, kolay yoldan kazanmaya alışma gel biraz da çabala mesajını bu noktada veriyor.

-1 Kasım’daki çekirdek güncellemesiyle ilgili dünyanın çeşitli yerlerden aynı şikayetler var. Hatta büyük büyük büyük SEO uzmanları dahi yakınıyorlar. Bu süreçte Google şirketine yakın kaynakların attığı her tweet sanki covid zamanında Sağlık Bakanı’nın açıklamaları gibi görülüyor. SEO yapanlar, ameliyathane önünde doktor bekleyen hasta yakınlarına dönmüş durumdalar.

-Site sahipleri sistemsel yaşanan sorunlara karşı ayakta kalmak adına ne yapacaklarını deli gibi araştırıyorlar. (Bunların içinde biz de varız).

SOĞANLA İLGİLİ YAZILACAK EN DOĞRU MAKALE!

Google, insanların ilgi alanlarına göre hareket etmeyi her zaman için öğütleyen bir yapı gibi duruyor. Buradaki esas nokta, halk gibi düşünüp, aydın gibi hareket etmekte. Diyelim ki; halkın ihtiyacı soğan ve soğan üzerine bir makale yazacağız.

Soğanla ilgili bir video

Soğan hakkında bilgi

Soğan üretimine dair referans kaynaklı detaylar

Yangınlarla mücadele için hazırladıkları proje dünyaya örnek oldu Yangınlarla mücadele için hazırladıkları proje dünyaya örnek oldu

Dünyadaki soğan krizi ve sonuçları

Soğanın son durumunu anlatacak etkili bir başlık

En sonuna da padişahların en sevdiği soğan yemeğinin tarifi gibi gibi…

EN ZORU: HİT DÜŞTÜ AMA İÇERİK ÜRET!

İşte bir web sitesi sahibinin en çok zorlandığı noktaya geldik. Buraya kadar az çok, karınca kararınca neler yapılacağına dair bir şeyler karaladık. Ama en zoru şu;

“Düşüş normal, yapacağınız tek iş içerik güncellemesine devam etmek. İçeriği gözden geçirip biraz daha değişik noktalara değinmek”…

Açıkçası bir internet sitesi sahibi ya da Google deyimiyle mülk sahibi için zor bir durum. Demesi kolay, gel de bu motivasyondaki adama bunu yaptır.

Bu işlere gönül veren biriyseniz ve seviyorsanız artık web sitesi sizin çocuğunuz gibi oluyor. Nasıl çocuğunuz hasta olunca baş ucundan ayrılmıyorsanız, Google güncellemelerinde de aynı durumu yaşıyoruz.

Ama bu yola baş koyduysanız ve işinizi seviyorsanız bunu göze alın ve devam edin.

Başka çare yok…

Aynı durumları biz de yaşıyoruz. Burada SEO’cu arkadaşlarımız için her hangi bir bilgi yoktur. Çünkü onlar zaten bu işin uzmanları ve onlara bir şeyler gösterecek haddimiz de yok. Benim tavsiyelerim acizane bizim gibi mikro bazdaki internet siteleri ve daha çok haber siteleri için.

Google güncellemesini anlamak için etkili bir kaynak TIKLAYIN!

UŞAK PORT HABER///