HAK İŞ Uşak İl Başkanı Özdemir: Asgari ücrete, çalışanların alım gücü hesaplanarak zam yapılmalı

Bayram tatili sonrası piyasaları sert hareketler bekliyor! Bayram tatili sonrası piyasaları sert hareketler bekliyor!

HAK İŞ Uşak İl Başkanı ve Hizmet İş Şube Başkanı Adil Özdemir, asgari ücretin çalışanların insanca yaşayacakları düzeyde olmasını istedi. Asgari ücretin yanı sıra alım gücüne yönelik de bir çalışmanın ortaya konmasını gerektiğini belirten Adil Özdemir, asgari ücretin ailelerin ihtiyaçlarını karşılar seviyeye çekilmesini vurguladı.

hak iş adil özdemir (1)

Asgari ücretle ilgili açıklama yapan HAK İŞ Uşak İl Başkanı Adil Özdemir, şöyle söyledi:

“Asgari ücret Nisan ayından sonra vergi dilimine girdi. Bu nedenle burada bir düzenleme şart. Çünkü asgari ücretle çalışıp geçimini temin eden vatandaşlarımızın, belinin bükülmemesi gerekiyor. Bu noktada asgari ücretten alınan vergilerle ilgili bir çalışma yapılmalı”.

Adil Özdemir, asgari ücrette çalışan ve işveren açısından yapılacak iyileştirme ve teşviklerin kayıt dışılığın önüne geçeceğini vurguladı.

ALIM GÜCÜNE YÖNELİK BİR ÇALIŞMA OLMALI

Asgari ücretin artışıyla birlikte piyasada bir denetim mekanizması kurulmasını öneren Adil Özdemir, şöyle devam etti:

hak iş adil özdemir

“Asgari ücret artınca bir çok ürün ve hizmete bu oranın da üstünde zamlar geliyor. Bu konuda bir denetim mekanizması kurulabilir. Asgari ücretten çok çalışanların alım gücünü artırmak çok daha yerinde olacaktır.”

hak iş adil özdemir (2)

ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU YENİDEN BELİRLENMELİ

Asgari ücret tespit  komisyonunun yapısının yeniden belirlenmesi gerektiğine vurgu yapan Adil Özdemir, şöyle devam etti:

"Asgari ücret tespit komisyonunun daha katılımcı ve tüm emekçileri kuşatıcı bir anlayışla belirlenmesi lazım. Bizler emekçinin enflasyona karşı korunmasından yanayız. Bunun sağlanması için asgari ücret tespit komisyonunda da yapısal bazı değişimler gerekiyor.  Bütün çalışanları koruyacak, toplu sözleşme düzenini bozmayacak, çalışanların aileleriyle birlikte insanca yaşamasına imkan tanıyacak ücret düzenlemelerinin yapılmasını istiyoruz. Tüm tarafların komisyonda yer almalarını ve orada bir mutabakatla asgari ücretin belirlenmesi en sağlıklı olanıdır. Bu vesileyle, 4 kişilik bir ailenin asgari ihtiyaçlarını karşılayacak bir ücret talebimizi yineliyoruz". 

Editör: Ali ARASLI