25'inci Eşme Turistik Kilim, Kültür ve Sanat Festivali, bugün yapılan bir törenle başladı. Uşak Valisi Dr. Turan Ergün, AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş, CHP Uşak Milletvekili Ali Karaoba, Eşme Kaymakamı Selin Sarı ve Eşme Belediye Başkanı Hacı Mustafa Çetin'in de katılımıyla açılışı yapılan festival programı kortej yürüyüşüyle başladı. 

eşme4

Festivalin açılış konuşmasını yapan Eşme Belediye Başkanı Hacı Mustafa Çetin, coğrafi işaretle tescillenen Eşme Kiliminin her motifinde ayrı bir öykü olduğunu ve kültürel mirasın gelecek kuşaklara aktarılması için, festivalin düzenliolarak yapılacağını belirtti. 

Uşak'ta türban sorunsalı yaşanıyor Uşak'ta türban sorunsalı yaşanıyor

eşme3

KÖK BOYA İLE YAPILAN KÜLTÜREL BİR DEĞER

Eşme kilimlerinin kök boya ile yapılan kültürel bir miras olduğunu belirten Başkan Hacı Mustafa Çetin, Uşak Valiliği ve Uşak Ticaret ve Sanayi Odası'nın destekleriyle kilimlerin Türk Marka Kurumu tarafından coğrafi işaretle güvence altına alındığını ve üretime bir standart getirildiğini ifade etti. 

eşme1-1

Kilimlerin kendine özgü bir yapısının bulunduğunu dile getiren Çetin, "Eşme Belediyesi olarak kilimimizin unutulmaması için festivalimizi her yıl düzenli olarak yaptık. Bundan sonraki yıllarda da festivalimiz devam edecek. Çünkü kilimlerimizin her biri ayrı bir öykü anlatıyor. şme kilimlerinin en önemli özelliklerinden biri de kullanılan motifleridir.

eşem1

Çünkü kilimlerimizdeki her renk ve motifte ayrı bir hikaye ve tarih saklıdır. En çok kullanılan renklerimiz olan yeşil muradı, mavi umudu, kırmızı sevgiyi ve mor da hüznü yansıtmaktadır. Bu bakımdan kilimlerdeki desenlere dikkatle bakmak, onların taşıdığı değeri ve anlamı anlamak açısından son derece önemlidir” dedi. Çetin, festivale katılan ve destek olan devlet büyükleri ve vatandaşlara teşekkür etti. 

Uşak Valisi Dr. Turan Ergün de Eşme kilimlerinin eskiden beri bir anlam ifade ettiğini ve kültürümüze değer kattığını kaydetti. Kilim festivalinin çeyrek asırdır sürdüğünü belirten Vali Ergün. "Bu festivalin çeyrek asırdır yapılması bir başarı ve bu başarıyı sürdürmek hepimizin görevidir. Eşme Kaymakamlığımızı ve belediyemizi tebrik ediyorum" dedi. 

Editör: Ali ARASLI