Son dönemlerde yayın medyada gündeme gelen emeklilere verilmesi planlanan Cumhuriyet’in 100’üncü yıldönümü ikramiyesiyle ilgili yeni talepler geliyor. Hükümetin ikramiye verip vermeyeceği netleşmezken, kamuoyunda 5 bin TL ikramiye iddiası ortaya atıldı. Söz konusu iddia piyasa tabiriyle ‘satın alınmış’ görülüyor. Emeklilerin büyük bölümü, çıkan haberler ve aktarılan kulis bilgilere göre 5’er bin TL’lik ikramiyeye odaklanırken, bazı emekli dernekleri ve sendikalar bunun yeterli olmayacağını savundu.

EMEKLİLERLE İLGİLİ ÇALIŞMA YAPILIYOR

Emeklilere Cumhuriyetin 100’üncü yılı dolayısıyla ikramiye verileceğine dair söylentiler ortaya atıldı. Söz konusu çalışmayla ilgili henüz resmi kurumlardan veya Cumhurbaşkanlığı nezdinde bir açıklama yapılmadı. İddialara göre Çalışma Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı bu konuda bir çalışma yapıyor. İddiaların temelinde, emeklilere 5’er bin TL 100’üncü yıl ikramiyesi verileceği yatıyor.

İKRAMİYENİN DUYURUSU YAPILACAK MI?

Öte yandan emekliler yoğun bir şekilde 29 Ekim 2023 Cumhuriyet Bayramı emekli ikramiyesinin duyurusunu bekliyor. Söz konusu açıklamanın 29 Ekim 2023 tarihinden önce yapılacağı ifade ediliyor.

Söz konusu ikramiyenin tek seferlik verileceği ve önümüzdeki yıllarda benzer bir uygulamanın olmayacağı da yayın medyadaki haberlerde sık sık ifade ediliyor.

EMEKLİLER 10 BİN TL İSTİYOR

Bazı emekli dernekleri, iddia olarak ortaya atılan ikramiyenin tutarını beğendiklerini ve bunun 10 bin TL olması gerektiğine dair açıklamalarda bulundu.  Türkiye Emekliler Derneği yöneticileri, söz konusu rakamın Cumhuriyet’in 100’üncü yılına yakışmayacağını ve bunun 10 bin TL olması gerektiğini ifade etti.

Uşak'tan İstanbul, Ankara ve İzmir'e otobüs bilet fiyatları ne kadar oldu? Uşak'tan İstanbul, Ankara ve İzmir'e otobüs bilet fiyatları ne kadar oldu?

Türkiye’de son 2 yıldır en çok konuşulan konuların başında emeklilik ve EYT gibi hususlar geliyor. Emekli maaşları, Türkiye’deki siyaseti de belirleyen unsurlardan birisi.

Editör: Ali ARASLI