İkinci el otomobil piyasası büyük sorunlar yaşamaya başladı.
3 ay öncesine kadar iğne atsan yere düşmez denen ikinci el otomobil piyasası, bugün sinek avlar hale geldi.
Uşak’ta da özellikle Kentsel dönüşüm bölgesinde faaliyet gösteren oto galerilerde işler durdu.
İkinci el satanlar, piyasanın tekrar eski haline gelip gelmeyeceği merak ediliyor.
Peki ikinci el piyasası tekrar yükselir mi? İkinci el otomobil satışları yeniden artar mı? Kasım ve Aralık 2023’te fiyatlar ne olur?
İKİNCİ EL PİYASASI BU KREDİLERLE YÜKSELMEZ
İkinci el piyasasındakiler, kredilerden dolayı otomobil satamadıklarını söyledi. Otomobil kredilerinin eskiye nazaran düşük olduğunu ve faiz oranlarının da yükselmesi yakınılan konuların başında geliyor. Daha önce krediyle otomobil alıp, kredinin de üzerine kazanç sağlama dönemi bitti. Suni bir büyüme olan bu durumun eninde sonunda patlayacağı da ortadaydı. Piyasada çok ciddi bir şişkinlik oluştu ve balon birden patladı. Uşak, Aydın, İzmir, Manisa ve İstanbul gibi bir çok ilde ikinci el otomobilciler ağlıyorlar. Çünkü 3 ay öncesine göre elde ettikleri karlar yok.
Rica minnet otomobil satıyorlardı
İkinci el otomobil satanlar, önceleri rica minnet araç satıyordu. Hatta öyle bir dönem yaşandı ki, sıfır otomobillerde de benzer bir durum vardı. 1 yıl öncesine kadar sıfır otomobil için kuyruğa girmek gerekiyordu. Fiyatların katlanarak artması nedeniyle çoğu yatırımcı, teslimattaki fiyat farkını da göğüslüyordu. İkinci elde de ilginç bir şekilde sıfır otomobildeki azalma nedeniyle aşırı yüksek fiyatlar vardı. Hatta ikinci el otomobilin fiyatı sıfırını geçmişti. Artık rica minnet otomobil satış dönemi bitti. Arz ve talep dengesinin yeniden bozulması nedeniyle ikinci elde durgunluk da beraberinde geldi.
DOLAR / TL  KURUNDAKİ YAVAŞLAMA DA ETKEN
İkinci el otomobil fiyatlarını etkileyen bir diğer konu da dolar/TL kurundaki enflasyon farkı. Enflasyon rakamlarının yüzde 60’ı geçmesi ve buna rağmen dolar / TL’nin durağan hareketi de piyasadaki bir etken. Fakat dolar / TL kuru ikinci el otomobil piyasasını etkileyen en küçük etmenlerden biri. Çünkü piyasadaki yoğun şişkinliğin sebebi dolar / TL kuru değil.
Kasım-Aralık dönemindeki satışlar durağanlığı artırır
Kasım ve Aralık dönemi geliyor ve sıfır otomobil stokları geçen yıla göre yüksek. Her ne kadar peşin para verip araç alan sayısı az olsa da, Kasım ve Aralık’taki kampanyalara ilginin yoğun olması bekleniyor. İkinci el araçları sıfırla değiştirmek isteyen şirketler de olacak ve bunlar da pazarda bir arz fazlasına yol açacak. Bu durum da ikinci el otomobil piyasasını olumsuz etkileyecek.
İkinci eldeki köpük eriyecek
Gelinen noktada, tüm gelişmeler ikinci el otomobil piyasasına negatif etki yapacak. Peki burada ikinci el satanlara üzülmek mi lazım? Hayır… Ne üzülmek ne de sevinmek lazım. Çünkü ikinci el otomobil pazarında çok ciddi bir köpük ortaya çıktı. İkinci elin sıfır kilometre fiyatını geçmesi de bu köpüğün net göstergesidir.
İşini doğru yapan galericiler kalacak!
İkinci elde (işini doğru yapanlar üstüne alınmasın) çakal diyebileceğimiz de bir tayfa var. Bunların çoğunun kaydı küreği de yok. Bunlar, sahibinden.com üzerine verilen ilanları günü güne takip ediyorlar. Hatta uzun süre aramıyorlar ve piyasada oynaklık olduğunda ilanı vereni arıyorlar. Hemen kaporayı çıkarıyorum arabayı gelip alayım diye. Sonra 3’e aldıkları aracı deyim yerindeyse 5’e satıyorlar. Bunların yüzünden bu hale gelen piyasada bir süre durağanlık olacak. Fakat zaman içinde işini doğru yapanlar kalacak. Bireysel satışlarda da ihtiyaçtan dolayı aracını satan ve alanlar olacak.
UŞAK PORT HABER!