Uşak’ta kendin en gözde ve en pahalı bölgesi haline gelen Atapark çevresi, normalde böyle olmayacaktı. Atapark, bugünkü halinden daha güzel tasarlandı ve planlandı. Hatta ismi de Atapark değildi. Suikast sonucu hayatını kaybeden Uğur Mumcu’nun adı bu parka verilecekti. Fakat Erhan Akçay, bu parkın adını değişirdi ve parkın yanı başına da kendine ait AVM’yi dikti. 

ATAPARK3-1

Avrupalı ailelere özel dokunan Uşak halısı, AB tarafından koruma altına alınacak Avrupalı ailelere özel dokunan Uşak halısı, AB tarafından koruma altına alınacak

Atapark, Berlin’deki parklar gibi olacaktı

Atapark’ın kuruluş hikayesi hakkında bilgi veren Uşak’ın sembol isimlerinden bir kaynak, o dönemi hatırlattı. 1989-1994 döneminde, projelendirilen park, Berlin'deki Grober Tiergarten’e benzeyecekti. O dönemde Berlin ve Uşak’ın kardeş şehir olduğunu hatırlattı. Buna göre Berlin’le bir protokol yapıldı ve 2 ağaç söküm makinesi ile 3 ambulans Uşak’ın olacaktı. Ağaç söküm makineleri Ilıcak Subaşı’ndaki ağaçları, Uğur Mumcu Parkı’na getirecekti. O dönemde Atapark’ın ismi Uğur Mumcu Parkı’ydı. Fakat bazı istenmeyen durumlardan dolayı, bu çalışma yattı ve derken Ali Künek seçimi kaybetti.

ATAPARK4-1

Parkın ismi değişti ve projenin dışına çıkıldı

Yeni gelen belediye yönetimi, parkın ilk önce ismini değiştirdi ve Uğur Mumcu’nun adı kaldırıldı. Kültür Sitesinin yanı başındaki alan da ticari alan olarak bir müteahhitte satıldı. Atapark’ın yanına AKM binası inşa edildi. Kültür Merkezi ve Atapark’ı Erhan Akçay da tamamlayamadı ve yerine gelen Ali Erdoğan, çalışmaları devam ettirdi. 2003’te herkesin bildiği hikaye de oldu. Erhan Akçay’ın başkanlığında bir müteahhitte satılan arsa el değiştirdi. Erhan Akçay’ın aldığı bu alana Karun AVM dikildi. 

ATAPARK2

Mesut Apaydın döneminde bitti

Ali Erdoğan’dan sonra gelen Mesut Apaydın döneminde, Atatürk Kültür Merkezi tamamlandı. Tabii bu dönemde Atapark’taki sorunlar sürdü ve uzunca bir süre Atapark beklenen büyümeyi gösteremedi. Tekrar göreve gelen Ali Erdoğan zamanında, buradaki arsa pürüzü çözüldü ve park bugünkü haline geldi. ALİ ARASLI//

ATAPARK1-1