İşte Uşak Kent Konseyi'nin yeni yönetimi İşte Uşak Kent Konseyi'nin yeni yönetimi
CHP Uşak Belediye Başkan aday adayı Özkan Yalım’ın iddiaları hakkında konuşan İl Başkanı Sevinç Yazgan, “Özkan bey de ön seçimle gelmişti” dedi. Uşak CHP’nin eski vekili ve belediye başkan aday adayı Özkan Yalım’ın açıklamaları dikkat çekti. Yalım, anketin CHP Milletvekili Ali Karaoba ve İl Başkanı Sevinç Soyer Yazgan tarafından istendiğini öne sürdü. Konuyla ilgili önceki gün, telefonla sorularımıza yanıt veren CHP İl Başkanı Sevinç Soyer Yazgan, anketin merkezlerde yapılmasını genel merkezin istediğini ifade etti.
Yalım’ın iddiaları ve ön seçim için başlayan imza kampanyası hakkında sorularımıza yanıt veren CHP Uşak İl Başkanı Sevinç Soyer Yazgan, şöyle söyledi:
“Partinin genel görüşü, merkezlerde anket yapılacak ve daha sonra il başkanları istiyorsa ön seçim yapılacak şeklindeydi. Buradan yola çıkarak bütün Türkiye’nin merkezlerinde anket yapılıyordu. Ben her zaman ön seçimle aday belirlenmesi gerektiğini savunuyorum. Anket olayı farklı bir şey. Uşak’ta eğilim nasıl şeklinde bir yoklama bu. Genel yaklaşım nedir fikir edinme için yapılıyor. Özkan Yalım, burada olmadığı için imza atmamıştır. Bunu aday adayları düzenlemişler ve onun da ön seçim istediğini düşünüyorum. Özkan bey de daha önce ön seçimle geldi.”

YALIM, ALİ KARAOBA VE SEVİNÇ YAZGAN’I SORUMLU TUTMUŞTU

Öte yandan Yalım, daha önce yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:
“Genel Merkez, adayın hangi yöntemle belirlenmesine dair yazılı talepte bulundu. Cevap olarak anketle belirlenme talebi imzalı olarak gönderildi. Fakat şimdi işlerine gelmediği için anket istemiyorlar. Durmuş Yılmaz’ı da İl Başkanı ve Milletvekili Ali Karaoba istiyor. Anketlerde ben Durmuş Yılmaz’dan daha fazla oy alıyorum. Durmuş Yılmaz işi bitti ve o mevzu kapandı. Daha sonra bir anket daha istiyorlar ve aday adayları arasında da ben çıkıyorum. Bu durum bazılarının işlerine gelmiyor.”
Öte yandan Yalım, 2015 genel seçimlerinde ön seçimle aday olmuştu. Fakat daha sonraki seçimde ise 3’üncü sıra aday yapılmıştı. O dönemde CHP Özgür Özel’in de aralarında bulunduğu bir grubun baskısıyla sıralamada 1’inci yapılmıştı. Özkan Yalım’ın CHP’deki üyelere verdiği vaatleri yerine getirmediği için bir sonraki seçimde ön seçimsiz aday yapıldığı konuşulmuştu.
Editör: Ali ARASLI