İnşaat maliyetleri artmaya devam etti ve bu durum konut fiyatlarına uzun vadede artış olarak yansıyacak. Uşak’ta faaliyet gösteren inşaat şirketi yöneticileri, şu anda  konutların maliyetine satıldığını bildirdi. İnşaat şirketleri, günlük ve aylık ihtiyaçlarını karşılamak için zorunlu olarak konut satışı yapıyor.

 İNŞAAT MALİYETLERİ ARTMAYA DEVAM EDİYO

TÜİK rakamlarına göre inşaat maliyetleri sürekli artıyor. Buna göre inşaat maliyet endeksi yıllık yüzde 66,49 ve aylık da yüzde 1,52 yükseldi. Kasım 2023 dönemi rakamlarına göre paylaşılan maliyetlerin, Ocak 2024’te asgari ücrete yapılan zamla daha yukarı çıkması da bekleniyor. Kasım 2023’te, Ekim’e göre bazı maliyetler de arttı. Buna göre malzeme endeksi yüzde 2,06 arttı, işçilik endeksi yüzde 0,19 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi yüzde 53,46 arttı, işçilik endeksi yüzde 110,77 yükseldi.

Uşak'ta sıfır km satılan Chery'nin fiyatları gümrük vergisiyle artacak mı? Uşak'ta sıfır km satılan Chery'nin fiyatları gümrük vergisiyle artacak mı?

UŞAK’TA KONUTLAR MALİYETİNE SATILIYOR

Artan inşaat maliyetleriyle ilgili kentteki sektör temsilcileri, görüşlerini belirtti. Genel olarak inşaat şirketleri, maliyetine satış yaptıklarını bildirdi. Uşak’ta mahalle ve semtlere göre fiyatların değiştiğini ve konutun kapı, pencere ve benzeri malzeme kalitesinin de belirleyici olduğu ifade edildi. Uşak’ta son dönemlerde yapılan sıfır konutlarda mutfak dolabı ve benzeri unsurların da eklendiği görülüyor.

Editör: Ali ARASLI