Gıdı sarkması neden olur? Gıdı sarkması nasıl önlenir? Gıdı sarkması neden olur? Gıdı sarkması nasıl önlenir?
Kış döneminin yaklaşmasıyla birlikte eczanelerdeki vitamin satışları yayınlaştı. Eczanede değil bir çok online satış platformunda da vitamin satılıyor. Eskiden vitamin ilacı olarak adlandırılan ürünler, artık takviye besin diye anılıyor.
Bilinçsiz tüketilen vitamin karaciğeri bozuyor. Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Aytaç Atamer, bilgi verdi.
Bilinçsiz vitaminlerin karaciğere zararına değinen Atamer, şöyle konuştu:
“Bilinçsizce tüketilen besin takviyeleri vücutta birikerek karaciğer gibi hayati organlarımıza zarar verebilir. Ancak ciddi vitamin eksikliği olan veya hastalık süresinde olanlar hekim tavsiyesi olmak üzere besin tavsiyesi alabilir”.
Yağda eriyen vitaminlere değinen Atamer, şöyle devam etti:
“Yağda eriyen vitaminlerin aşırı alımı karaciğeri yorar ve hasara neden olabilir. A vitamini ve suda eriyen bir vitamin olan niasin yüksek dozlarda alındığında karaciğerde aşırı depolanır. Bu durum toksiditeye yol açabilir”.
Cinsel fonksiyon artırıcı gibi takviyeler daha fazla zarar verebiliyor 
Cinsel fonksiyon artırıcı takviyelerin de karaciğere etki ettiğini belirten Atamer, şöyle dedi:
“Bitkisel gıda ve ilaç takviyelerinin binde bir ile on binde bir karaciğere hasar verme riski vardır. Cinsel fonksiyonu artırıcı takviyelere dikkat etmek lazım.
Bilmediğimiz veya gereksiz olarak kullandığımız gıda takviyeleri size yarardan çok zarar verebilir.
Kullanılan gıda takviyelerinin yan etkisi konusunda yeterli bilimsel çalışma da yoktur. Bu konuda sıkı denetim ve bilinçli olmak gerekmektedir.”
VİTAMİNLER GELİŞİ GÜZEL ALIŞVERİŞ SİTELERİNDE VE AKTARDA SATILIYOR
Öte yandan vitaminler, gelişi güzel bir şekilde internette satılıyor. İnternet ortamında, e-ticaret sitelerinde satılıyor. Hatta aktarlarda da vitamin satışı yapılıyor. Akartarlarda da vitaminler satılıyor ve bunlar takviye besin olarak geçiyor. 
Aktarlarda satılan vitaminler, Tarımdan onaylı oluyor. Eczanedekiler ise Sağlık Bakanlığından onaylılar. Vitaminlerin bu şekilde gelişi güzel satışı doğru değil. İnternet ortamında alışveriş sitelerinde de vatimin satışı doğru değil. 
Editör: Ali ARASLI