Uşak’ın Işık Mahallesi sakinleri, Uşak Belediyesi’nden halk ekmek satış noktası istiyor. Uşak’ın en eski mahalleleri arasında yer alan ve Işık Mahallesi sakinleri, Atatürk Etnografya Müzesi’nin üst kısımlarına bir halk ekmek noktası istiyor.

Işık Mah4

Uşak’ta 25’in üzerinde bulunan halk ekmek satış noktaların vatandaştan yoğun ilgi var. Ekmek fiyatlarının 10 TL olduğu bu dönemde, Uşak Belediyesi’nin piyasaya göre yarı yarıya ekmek satışı yapması vatandaş için büyük avantaj. Fakat hala halk ekmek üretimi istenen düzeyde değil. 

Işık Mah5

Çünkü Uşak Belediyesi yönetimi, piyasada denge unsuru olsun düşüncesiyle halk ekmeği üretiyor. Kentte bulunan fırıncı esnafı ise artan maliyetler nedeniyle ekmeği 10 TL’den satıyor. Uşak Belediyesi’nin günlük 17 bin adet ürettiği halk ekmekte belli bir sayıya kadar alım kotası bulunuyor.

Uşak’ta haremlik selamlık tartışması Uşak’ta haremlik selamlık tartışması

Işık Mah2

IŞIK MAHALLESİ SAKİNLERİ: HALK EKMEK SATIŞI BİZİM BULUNDUĞUMUZ BÖLGEDE YOK

Uşak’ın köklü mahallelerinden olan Işık’ta halk ekmek satışı yapılması talebi var. Gülek ve Yavuz Sokakların bulunduğu bölgede halk ekmek satışı yapılmasını isteyen mahalle sakinleri, şu ifadeleri kullanıyor:

Işık Mah3

“Işık mahallesinde kenara atılmış bir bölge gibiyiz ve burada halk ekmek yok. Buradaki çoğu aileler, ancak asgari ücretle geçinenler ve ihtiyaçlarını kıt kanat karşılayanlar. 4 kişilik bir aile günde ortalama 4 ekmek yese 40 TL yapar. Aya vurduğunuzda 1200 TL civarında ekmek masrafı çıkıyor. Asgari ücretli geçinen bir ailenin maaşının bir bölümü ekmeğe gidiyor. Bu nedenle burada belediyenin halk ekmek satışı noktasını açmasını istiyoruz. Şu anda gezici araç var fakat bunun da saati sadece 30 dakikayla sınırlı. Kalıcı bir satış noktası beklentimiz var”.

Işık Mah1

Editör: Ali ARASLI