Esnafın merakla beklediği emeklilik düzenlemesiyle ilgili detaylar belli olmaya başladı.

Bu konuda bugün bir haber metni, AK Parti Hükümeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yakın olan Sabah'ta çıktı. Sabah'ta yer alan haere göre 7 bin 200 gün primle emekli olmak isteyen Bağ-Kur'lu için bazı şartlar olacak. 

Bu şartların başında, bilanço esasına göre büyük şirket sahipleri veya ortakları yer almayacak. Şu an için kulis niteliğinde paylaşılan habere göre; 7 bin 200 günde emekli olacak Bağ-Kur'lu için işe giriş şartı da var. 

Bağ-kurlu erken emekli olmak isteyenlerin 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta girişi olması gerekiyor. Yani bu tarihten sonra girenler, bu kulise göre emeklilekten yararlanamıyor. 

Uşak'ta en ucuz ve en pahalı ev kirası arasında 10 kat fark var! Uşak'ta en ucuz ve en pahalı ev kirası arasında 10 kat fark var!

GERİ ÖDEME YOK!

Habere göre 7 bin 200 gün primi yatıranlar, fazla yatırdıkları prim tutarını talep edemeyecekler. Yani, 8400 gün prim yatıran bir Bağ-Kurlu, aradaki 1200 günlük fazla prim için bir bedel alamayacak. 

Erken emeklilik için Bağ-Kur'dan SSK'ya geçenlerin de durumu haberde yer aldı. Erken emeklilik için SSK'ya geçenler için haberde, "3.5 yıldan az ve 7 bin 200 günü doldurduysa Bağ-Kurlu emekli olabilecek" ifadesi yer aldı. 

ERKEN EMEKLİ OLACAK ESNAFTA YAŞ ŞARTI VAR MI?

Erken emekli olacak Bağ-Kur'lu da yaş şartı da aranıyor. Sabah'ın haberine prim günü 7 bin 200 olan Bağ-Kurlu'da erkeklerde 60 ve kadınlar da 58 yaş sınırı bulunuyor. 

BÜTÜN BAĞ-KUR'LULAR YARARLANMIYOR

Sabah'taki haber, Bağ-Kur'lu emekliliği için önemli ipuçları veriyor. Bu haliyle EYT'yi andıran uygulamadan 1 milyon esnafın yararlanması öngörülüyor. Fakat tüm esnaf, bu sistemden yararlanamayacak gibi duruyor.

Editör: Ali ARASLI