Belediyenin adam alacak gücü yok mesajı veren Özkan Yalım, iş isteyenleri tekstil fabrikalarına yönlendirecek Belediyenin adam alacak gücü yok mesajı veren Özkan Yalım, iş isteyenleri tekstil fabrikalarına yönlendirecek

Ekonomist Evren Devrim Zeylut, gelecek olan iflas ve enflasyon dalgasına değindi. Faiz artırımlarının bir cefasının olacağını belirten Zelyut, zombi şirketlere değindi.

Zombi şirketlere hükümetin 2015’ten beri KGF ve esnaf kredileri adıyla destek verdiğini belirtti. Zelyut, zombi şirketlerin eninde sonunda iflas edeceğini belirtti. Zombi şirketlerin artmasıyla gelecekteki krizin büyük olacağını ve iflasların da fazla olacağını belirtti. Zelyut, şu ifadeyi kullandı:

“Eskiden Fredi’nin kabusları vardı. Sanırım bende Fredi gibi oldum. Doğru söyleyeni 9 köyden kovarlar”.

Ekonomist Evren Devrim Zelyut, yabancı yatırımcının faiz ve kur geliri için geleceğini belirtti. Faiz depremi hakkında konuşan Zelyut, şu değerlendirmeleri yaptı:
Gelelim şu faiz depremine. Artan faizin yerli ve yabancı büyük sermayeler için ballı lokma, vatandaşa da zehir olduğunu biliyoruz. Faizler 40’ı geçiyor ve bu durum bir deprem etkisi yaratacak. Ben size bir IMF raporu anlattım ve zombi şirketlerde Türkiye birinci.
Geliri ve giderini karşılamayan, sürekli desteklerle ve iflas hesaplarını değiştiren şirketler. Biz burada bu faizi artırmaya devam edersek, Türkiye’de iflaslar olur. Bunlar sonucunda, resmi olarak yüzbinlerce insan işsiz kalır. Bu iş niye şirketleri vurmaz dediğimizde, burada bir yol ayrımı var. 2016’da biz zombi şirketlerle karşılaştık. Bu tarihte esnaf destek paketi veya KGF kredileriyle bunları ayakta tuttuk. Dışarıdan yarı mamul alıp burada da krediyle ayakta kalan şirketler. Ne güzel sistem.”
KİMSE İFLASLARLA YÜZLEŞMEK İSTEMEZ
Zelyut, açıklamalarını şöyle sürdürdü:
“AK Parti bu şirketlerin ölmesine 2016, 2018 ve 2020'de izin vermezken, şimdi izin verir mi? Yerel seçimlerden önce izin vermeyecek. Çünkü sebebi şu, bu şirketlerin geliri, giderini karşılamıyor. Bunu 2015’ten beri sürekli öteliyorsun. Gittiği yere kadar taşımaya devam edecek. Zombi şirketlere yine kaynak aktarımı olacak. Peki nereden karşılayacak. Körfezden kaynaklar gelecek ve bunun faizini biz ödeyeceğiz. Merkez Bankası her ay para basıyor. Para arzı sürekli artıyor. Bu iş enflasyon yaratıyor ve bedelini vatandaş ödeyecek. Dış sermaye faizden yararlanmak için gelecek. Bu matematik gerçeği.
Hükümet KGF kredilerini yine açacak. Bunu kamu bankaları marifetiyle yapacak. Kim ödeyecek bunun bedelini biz ödeyeceğiz. Bütçe açığı zam ve vergiyle kapanmıyor mu? Zammı ben ödemeyecek miyim? Faiz artışı bir deprem yaratacak. Ama şimdiki gibi ekonomistlerin dediği gibi değil. Önce enflasyon sonra küçük işletmeleri bu durum bitirir.
AK Parti zombiler batarsa batsın derse, 2001’den beter bir krizle karşılaşırız. Kimse iflaslarla yüzleşmeyi istemez.”
Editör: Ali ARASLI