Avrasya Yatırım’ndan Ekonomist Evren Devrim Zelyut, doların 32 TL gibi bir rakama yükselme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu ifade etti. Youtube kanalı üzerinde bir program yapan Zelyut, dolardaki yükselişin sadece Merkez Bankası’nın piyasa beklentilerinin altında faiz artırımından kaynaklanmadığını belirtti.

ABD’deki yerel FED temsilcilerinin piyasalara faiz artırımı gibi konularda öncesinde mesajlar verdiğini ve doğru bir iletişim stratejisi izlediğini belirten Zelyut, bunların yapılmadığını ve Mehmet Şimşek’in Türkiye’ye sadece taşıma dolar getirmek için görev yapar gibi bir duruş sergilediğini belirtti.

Uşak'tan yoğun katılımın olacağı Afyonkarahisar Tarım Fuarı için asayiş berkemal Uşak'tan yoğun katılımın olacağı Afyonkarahisar Tarım Fuarı için asayiş berkemal

Türkiye’nin taşıma suyuyla değirmen döndürmeyeceğini belirten Zelyut, Katar ve BAE gibi ülkelerden para değil yatırım gelmesi gerektiğini kaydetti.

Zelyut, Türkiye’nin ihracatının son 5 aylık süreçte hiç artmadığını ve ithalatın da TÜİK verilerine göre yüzde 8,8 arttığını dile getirdi. Sanayicinin dışa dayalı üretim modelini bırakması gerektiğini anlatan Zelyut, gerçekten üretim olmaması ve faiz politikalarındaki çelişkilerden dolayı doların 32 TL’yi görme ihtimalinin bulunduğunu belirtti.

Editör: Ali ARASLI