Tekrar kurulan 6'lı masada aday belirlenmesiyle ilgili toplantı sona erdi. Millet İttifakı'nın birazdan adayını açıklayacağı ve uzlaşı sağlanan konularla ilgili kamoyuna duyuru yapacağı bildirildi. Şu anda CHP, İYİ Parti, SP, Gelecek, DEVA ve Demokrat Parti'nin üyeleri ve destekçileri, Saadet Partisi Genel Merkezi'nin önünde bekliyor. Adayın büyük bir ihtimalle Kemal Kılıçdaroğlu olacağı belirtilirken, CHP Lideri'nin adaylığının açıklanacağı yerin Milli Görüş'ün merkezi olması da ayrıca dikkat çekiyor.  Şu anda Millet İttifakı'nın adayı için liderler kürsüye çıkıyorlar. Kemal Kılıçdaroğlu, Meral Akşener, Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan, Gültekin Uysal ve Temel Karamollaoğlu yoğun kalabalıkta dışarıya çıkmaya çalışıyor. 

ADAY KILIÇDAROĞLU... 

Afyonkarahisar, Bilecik, Eskişehir, Kütahya ve Uşak’ta 9 gün boyunca elektrik kesintisi olacak mı? Afyonkarahisar, Bilecik, Eskişehir, Kütahya ve Uşak’ta 9 gün boyunca elektrik kesintisi olacak mı?

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayını açıklamak için kürsüye çıktı. Karamollaoğlu, "Sizi beklettik ve bir neticeyi elde ettik. Biraz önce de ifade edildi ve bugün Beraat Kandilini idrak ediyoruz. Ramazan'a çok az kaldı ve aldığımız kararları Cenab-ı Allah'tan başarıyla neticelendirilmesini diliyoruz. Elbette bir çok vatandaşımız hayatını kaybetti ve bir çok şehirde şehir diye bina kalmadı. Vefat eden kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yaralılarımıza başsağlığı diliyorum. Sizi daha fazla burada tutmak istemiyorum. Hava biraz soğuk ve aynı zamanda mübarek bir gecedeyiz. Bu toplantıların neticesinde aldığımız kararları, siz kardeşlerimize duyurmayı bir görev olarak görüyorum. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu bizim Cumhurbaşkanı adayımızdır" dedi. 

Millet İttifakı'nın adayı Kılıçdaroğlu, "Türkiye'yi huzurlu günlere hep birlikte taşıyacağız. Biz Millet İttifakı olarak Türkiye'yi istişare ve uzlaşıyla yöneteceğiz. Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçiş sürecinin yol haritası üzerinde mutabık kaldık. 11 madde içerde sonuçlandı. Bu kapsamda parlamenter sisteme geçiş sürecinde Millet İttifakına dahil diğer partilerin Genel Başkanları Cumhurbaşkanı Yardımcısı olacaktır" dedi. 

Millet İttifakı'nın gazetecilere servis edilen mutabakat metni şöyle:

"1. Geçiş Sürecinde Türkiye'yi, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem ilke ve hedefleri ile mutabakata vardığımız referans metinleri doğrultusunda anayasa, yasa, kuvvetler ayrılığı, denge ve denetleme esasları çerçevesinde, istişare ve uzlaşıyla yöneteceğiz

2. Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçişle ilgili Anayasa değişiklikleri, genel seçimde ortaya çıkan TBMM yapısının mümkün kıldığı en kısa sürede tamamlanacak ve yürürlüğe girecektir.
3. Geçiş Sürecinde Millet İttifakına dahil partilerin genel başkanları Cumhurbaşkanı Yardımcısı olacaktır.
4. Bakanlıkların dağılımı, Millet İttifakını oluşturan siyasi partilerin milletvekili genel seçiminde çıkardığı milletvekili sayısına göre belirlenecektir. İttifak partilerinin her biri kabinede en az bir bakan ile temsil edilecektir. Bakanlıklara paralel olarak kurulmuş Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki Politika Kurulları ve ofisler lağvedilecektir.
5. Bakanların atanma ve görevden alınmaları, mensup oldukları siyasi partinin genel başkanıyla uzlaşı içinde Cumhurbaşkanı tarafından yapılacaktır
6. Geçiş Sürecinde Cumhurbaşkanı, yürütme yetkisini ve görevini katılımcılık anlayışı, istişare ve uzlaşı esaslarına göre kullanacaktır.

7. Cumhurbaşkanlığı Kabinesine (Cumhurbaşkanı Yardımcıları ve Bakanlar) yetki ve görev dağılımı, Anayasa ve yasalar çerçevesinde çıkarılacak Cumhurbaşkanı kararnamesi ile belirlenecektir

8. Cumhurbaşkanı seçimlerin yenilenmesi, OHAL ilanı, milli güvenlik politikaları, Cumhurbaşkanlığı Kararları, Kararnameler ve genel nitelikteki düzenleyici işlemler ile üst düzey atamalarda Millet İttifakı'na dahil partilerin genel başkanlarıyla uzlaşı içinde karar alacaktır
9. Geçiş Sürecinde yasama faaliyetlerinin iş birliği içinde gerçekleşmesini koordine mekanizmalar oluşturulacaktır

10. Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş sürecinin tamamlanmasıyla birlikte, mevcut Cumhurbaşkanının -var ise-siyasi parti üyeliği sona erecektir.
11. Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçildikten sonra yeni bir seçime gerek olmaksızın 13. Cumhurbaşkanı ve TBMM görev suresini tamamlayacaktır.
12. İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanları Sayın Cumhurbaşkanının uygun gördüğü zamanda ve tanımlanmış görevlerle Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atanacaklardır. Millet İttifakı'nı oluşturan siyasi partilerin genel başkanları olarak 2023 yılında gerçekleştirilecek olan 28. Dönem TBMM ve 13 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortak Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'dur.". 

Editör: TE Bilişim