Borsa uzmanı Okan Yorgancı, son dönemlerde başlayan halka arz furyası nedeniyle yatırımcıları uyardı.
Paramedya Editörü Remzi Özdemir’in sunduğu ve Karancılar TV’de yayınlanan programda konuşan Okan Yorgancı, önemli uyarılar yaptı. Yorgancı, “Şirket 20 katına gelmiş. 120 FK’dan işlem gören şirketler var. Bunun altında altın madeni değil, uranyum madeni olması lazım” dedi.
Karıncalar TV’de yayınlanan borsa söyleşisine; Remzi Özdemir, Doç. Dr. Soner Gökten ve borsa uzmanı Okan Yorgancı katıldı.
“Halka Harçlık: Davul Sustu, Zurna Solo Attı!” balıklı yayında, küçük yatırımcıya uyarılar yapıldı.
Çantacılara dikkat çeken Okan Yorgancı, değeri 20 kat gösterilen şirketler konusuna değindi.
KERİZ SİLKELEME A.Ş.’Yİ HALKA AÇIYORLAR”
Okan Yorgancı, şöyle söyledi:
“Kendi kurum çalışanlara dahi pay dağıtıp ve tek bedel haline getirenler var. Buradan kim zengin oluyor, patron zengin oluyor. Nasıl oluyor da 20 tavan oluyor? Bunu bir profesyonel alsa, sana Keriz Silkeleme A.Ş.’yi halka açacağız. Biz buna bir değerleme yaptık ve şu kadardan vereceğiz. Sen dedin ki 10 liradan alırım ama siz 15 lira yazmışsınız. Adam eskiden kendi değerlemesini de yapardı.
Sen alıcı bulmaya çalışıyorsun o zaman. Bir mal markette çıktığında dahi bir cazibe yaratmak lazım. Sonra herkes alıyor diye bizde alalım diyelim. Onlar alıyor biz de alalım. Adamlar dedi ki biz profesyonel satarsak para kazanamayacağız. Biz bölelim herkese satalım. Adam evini İngiltere’de 700 bin pounddan satacak ama satamamış. Sonra herkese 1 pounddan bilet satmış”.
MİLLETE TAVUĞU MAVİYE BOYAYIP ‘MAVİ TAVUK’ DİYE SATIYORLAR!
“Burada patronlar aracılar tarafından kazıklanıyor mu?” sorusuna yanıt veren Okan Yorgancı, şöyle devam etti:
“Aslında işin özeti o. Adamın şirketini 20 katına çıkardılar ve 20 kattan satıyor. Mağduriyete bak.
Bu ne zaman biter? Bu ne biliyor musun? Şu an millete mavi tavuk satıyorlar. Adamın tavuğunu alıp spreyle maviye boyayıp satıyorlar. Bir tane kıytırık şirket Sabancı Holding kadar eder mi?
Bir şirketin 20-30 kattan fiyatlanması ne demek? Şirket 20 katına gelmiş. 120 FK’dan işlem gören şirketler var. Bunun altında altın madeni değil, uranyum madeni olması lazım.”
KÜÇÜK YATIRIMCIYA ÖNEMLİ UYARILAR!
Yorgancı, küçük yatırımcılara da şu tavsiyede bulundu:
“Tavsiyemiz şu olur, bakkalı düşünün. Bakkal geldi sana dedi ki bizim oğlan evlenecek ve paraya ihtiyacı var.
Sana yüzde 40 vereyim dediğinde. Önce gidersiniz ve tamam baba olabilir. Yatırımlık bir şey bakıyoruz ve personele ne kadar ödüyorsun.
Bir görelim dersin. Bu adamın borcu harcı var mı yok mu? Bunları sorarsınız. Mahalledeki bakkala bunu sorarken, bilmem neyin kağıdını alırken niye sormuyorsunuz?”