Son dönemlerde fiyatı artan ürünler arasında kola, fanta ve sade gazoz olarak adlandırılan gazlı içecekler geliyor.

Son gelen fiyat artışlarıyla birlikte, marketlerdeki meşrubat etiketleri güncellendi ve önceki aya nazaran fiyatlar yükseldi.

KUTU KOLA 20 TL OLDU

Oda ve borsa başkanlarına yeşil pasaport verilecek Oda ve borsa başkanlarına yeşil pasaport verilecek

1 yıl öncesine kadar 10 TL’nin altında olan kutu kola, bugün itibariyle marketlerde 20 TL’ye satılıyor. Aynı kutudaki Fanta’nın da fiyatı 20 TL olurken, söz konusu ürünlerin şekersiz olarak satılan ürün ise 18,30 TL’den arz ediliyor.

kola 2

Buna göre fiyatı uygun olan marketlerin başında gelen bir zincir mağazada, 2,5 litrelik Fanta marka meşrubatın fiyatı 40,75 kuruş, 1,5 litre Fanta’nın fiyatı 30,55 kuruş olarak güncellendi. Aynı mağazanın kendi markası olan fason portakallı gazozun 2,5 litresi ise 23,45 kuruşa satılıyor.

kola 4

Bir yıl öncesine kadar 2,5 litrelik kola ve portakallı meşrubatın fiyatı, iyi markalarda 15 TL ve marketlerin fason markalarında ise 10 ila 12 TL dolaylarında satılıyor.

ŞEKERSİZ KOLA DAHA UCUZA SATILIYOR

Marketlerde şekersiz kolanın fiyatı normale göre daha ucuza satılıyor. Zincir bir marketin kendi markası olan 1,5 litrelik pet şişede satılan şekersiz kola ise 15,20 TL’den satılıyor. Şekersiz kolanın fiyatındaki düşüklüğün sebebi ise lezzet açıdan çok fazla talep ediliyor olmaması. Şekerli olarak satılan kola ve benzeri meşrubatlar daha çok talep ediliyor.

kola 3

Editör: Ali ARASLI