Akademisyen, iktisatçı ve daha önce bankacılık deneyimi olan Cem Özüak, altın yatırımcılarını ve kredi kartı ve ek hesap faiz borcu olanları uyardı.

Merkez Bankası’nın Perşembe günü alacağı faiz artırımı kararına değinen Özüak, “Kredi kartı borcu olanlar, faiz artışını dikkate izlesin. Faiz artışı olursa, aynı gün bankalar ek hesap faiz oranlarına zam yapıyorlar. Yüzde 60’a dayandı ve perşembeden sonra daha da yükselecek” dedi.

FED TOPLANTISI TÜRKİYE İÇİN ÖNEMLİ

Oda ve borsa başkanlarına yeşil pasaport verilecek Oda ve borsa başkanlarına yeşil pasaport verilecek

“Alibaba.com Türkiye’ye yatırım yapma kararı aldı ve Trendyol’u aldı ve burası çok değil bir bölge. Ukrayna ve Rusya savaşı nedeniyle lokasyondan dolayı Türkiye’ye yatırım yapacak ve bu güzel bir gelişme” diyen Özüak, Amerika Merkez Bankası FED’in vereceği karara değindi.

Özüak, “FED’in faiz toplantısı olacak ve ABD’nin bu ay faiz artırımını pas geçeceği yönünde bir seviye var. 1910 dolara düşen altın 1930 seviyesine çıktı. Bizde gram altın 1700 küsürü gördü ve bugün 1600 TL olan altın çok tatmin etmiyor. Bununla birlikte çok da umutlanmamak lazım” dedi.

DOLARIN YÜSELİŞİNİ KONTROL ALTINDA TUTABİLİRLER

Sosyal medyanın yanı sıra, hükümet ve bürokratların da takip edilmesini isteyen Cem Özüak, Cevdet Yılmaz’ın dikkat çeken bir açıklaması olduğunu belitti. Özüak, “Cevdet Yılmaz, dolarda hızlı bir yükseliş beklemediklerini ifade etti. Burada 19’dan 26’ya çıkacağını kast ediyor. Dolar yavaş bir seyirde yükselecek. Cevdet Yılmaz’ın bu açıklamaları çok manidar ve bazı açıklamaların çok dikkate alınmaması gerekir. Ama bazı açıklamalar vardır ki ve kesinlikle dikkate alınmalı. Cevdet Yılmaz’ın açıklaması, önümüzdeki seçime kadar dolarda kuvvetli bir artış beklemiyorum gibi. Seçime kadar kur şoku şeklinde bir dolar yükselişi olmayacak ve bu da yatırımcı olarak beni vadeli hesaba yönlendirmeye itiyor.  Dolar, ekimi 27,60’la kapatabilir. Hükümetin yaptığı en iyi iş doları tutmak. Doları bugüne kadar tutmak istedikleri kadar tuttular. Faiz düşerken doları tutan, faiz artarken de doları çok rahat tutar. Belli ki böyle bir düşünceleri var. Cevdet Yılmaz, Mehmet Şimşek ve Gaye Erkan’ın açıklamaları bu yöndü. Müdahaleli kur sistemi olduğunu görüyoruz. Bir yatırımcı olarak önümüzdeki dönemlerde pozisyonumu buna göre alacağım” diye konuştu.

FAİZ DÜŞERSE BORSA YÜKSELİR

“FED var ve bir gün sonra bizim Merkez Bankamızın faiz kararı var” diyen Özüak, şöyle söyledi: “FED’in kararı altının ons bazını etkiliyor. Asıl önemli haber, Merkez Bankası’nın 500 baz puanlık faiz artırımı. 500 puanın üzerinde bir hareket olursa, borsa olumsuz etkilenir. 500’ün altında bir artış olursa aynı borsa olumlu etkilenir. Borsadaki düşüş ve çıkışların, dövizdeki çıkış ve yükselişe göre daha sık olacak gibi duruyor. Cevdet Yılmaz’ın bu açıklaması, doların normal seyirde gideceğini gösteriyor.”

KREDİ KARTI BORCU OLANLARA UYARI!

Özüak, “Kredi kartı borcu olanlar, faiz artışını dikkate izlesin. Faiz artışı olursa, aynı gün bankalar ek hesap faiz oranlarına zam yapıyorlar. Yüzde 60’a dayandı ve perşembeden sonra daha da yükselecek. Aylardır asgari tutarla ödeyenler, alıştıkları düşük faiz oranlarını göremeyecekler. Kredi kartı veren bazı bankalar, çakallık yapıyor. Kredi kartının ekstresinde ve hiçbir yerinde işleyen faizi göstermiyorlar. Erişimle ilgili zorluklar var ve ödediğiniz borcun bir kısmı faiz ve ödediğiniz faizi öğrenin ve kart borcunu kapatmak için motive olursunuz.  FED’in faiz artışını durdurma açıklaması, altını yükseltir ve 2050 ila 2100 doları gösterir. Bu yükseliş seni kurtarır mı ey Türk yatırımcısı. Dolar artışında gözün olmalı ve dolar artmadığı sürece kurtulmaz. Yine olması gerekenden daha düşük bir dolar ve yine enflasyonlu günler var. FED faizi düşürdüğü zaman en fazla altının alacağı değer 2100 ve bu seni kurtarmaz” ifadesini kullandı.

Editör: Ali ARASLI