Uzun yıllar bankacılık ve akademisyenlik yapan ve ekonomi üzerine değerlendirmeleriyle dikkat çeken Cem Özüak, Ekonomi Bakanı Mehmet Şimşek’in kredi kartlarıyla ilgili kısıtlamalara dair açıklamalarını değerlendirdi. Özüak, “Önümüzdeki aylarda kredi kartları can yakıcı hale gelecek” dedi.

YILLIK YÜZDE 60 FAİZ ÖDEYECEK HALE GELEBİLİRİZ!

Değişken kredilerin can yakacağını belirten Cem Özüak, “Mehmet Şimşek, önümüzdeki Merkez Bankası toplantısında bir faiz artışı olacağının sinyalini verdi. Burada mantıksal çıkarımlar yapacağız. Şu anda politika faizi yüzde 25 olduğu bir ortamda kredi kartı faizleri yüzde 2,81 ve stopajla vergiyle birlikte yüzde 3,5 bir faiz oranı çıkıyor. Ek hesap faiz oranı 3,56 ve vergiyle yüzde 4,5 bir faiz var. Yıllığa vurduğunuzda yüzde 60 gibi bir rakam çıkıyor. Ek hesap ve kredi kartlarıyla sadece asgari ödemesini yapayım, kalan kısmına faiz işlesin ve ben de bu parayı kullanırım kıvamında değil bu. Önümüzdeki aylarda can yakacak hale gelecek. Önümüzdeki aylarda faiz oranları yüzde 5 ve 6 seviyesine gelecek. Kasım ve Ocak aylarını saymıyorum. 150 bin liralık bir kredi kartınız var ve sadece asgari ödeme tutarını ödüyorsunuz ve kalan parayı işletiyorsunuz. 150 bin lira için 30 bin lira ödüyorsunuz ve 120 bin lira kalıyor ve ne kadar faiz işler? Yüzde 5 işlese 6 bin lira faiz ödersiniz ve özel okulda çocuk okutuyor gibi olursunuz” dedi.

EK HESAPTAN PARA ÇEKMEDE DURUM DAHA BETER!

“Ek hesapta da bu durum daha beter. Bir kere borçlanırsın ve hayatın boyunca faiz ödersin” diyen Özüak, şöyle konuştu: “Ben yıllarca ek hesapta borçlanıyorum. Her ay ek hesap gidiyor gidiyor ve harcıyorum ve ek hesabı kapatıp yine artıya geçip, yine ek hesaptan para çekiyorum. En sonunda ek hesabı kapattım. Şirketlerde kredili olarak çalışıyorsunuz ve şirketlerde faiz oranları yüzde 10’lara dayanıyor. Kredi kartı borçlarınızı ne kadar erken kapatırsanız o kadar iyidir. Ben kredi kartımla altın alayım ve asgarisini ödeyip parayı işleteyim yanlış. Bir kere borçlanıyorsun ve her ay faiz ödüyorsun ve bankaların en sevdiği faiz oranı”.

Uşak'ta banka faizine akan para katlanarak artıyor! Evini arabasını satan faize koşuyor Uşak'ta banka faizine akan para katlanarak artıyor! Evini arabasını satan faize koşuyor

SABİT FAİZLİ KREDİLER

Özüak, “Konut, araba ve taksitli kredi çekenler bu süreçten etkilenmeyecekler. Fakat kredili mevduat hesabı ve kredi kartından taksitli kredi çekip, o taksiti belli bir faiz oranına böldürüp ve asgariyi ödeyenler, o faizi ödeyecekler.  50 bin lira kredi kartınız var 10 taksit yaptınız ve her ay 5500 ödeyeceksiniz ve sadece 1500’ü ödeyip ve kalan kısmı bıraktığınızda bir gecikme faizi de işleyecek. Hem kredi kartı, hem de kredili mevduat hesaplarının olayı bitti. Büyük bir ihtimalle bir stagflasyon kendini hissettirmeye başlıyor. Bunu göreceğiz ve konutlarda durağanlık devam edebilir” diye konuştu.

MALDA KALANLARA ÖNEMLİ TAVSİYELER

Özüak, nakitte değil de malda kalmak isteyenlere de şu önerileri sundu: “Konutta kalanlar için artış yüzde 24, gıdadaki artış yüzde 72, restoranlardaki artış yüzde 90 ve hangi malda kaldığınız da çok önemli. Burada çok önemli bir aldatmaca var. Enflasyon canavarı homojen bir canavar değil. Enflasyon yüzde 100 ve banka bana yüzde 42 veriyor ve bu daha da artacak. Önümüzdeki enflasyonu yüzde 100 bekliyorum ve bankalar da yüzde 45 veriyor. Böyle bir ortamda ev mi daha mantıklı, yoksa vadesiz hesap mı? Evin şu andaki enflasyonuna baktığınızda yüzde 24 artmış ve yıl sonuna kadar olsun olsun yüzde 30 olsun. Şu anda 2 milyon TL olan bir ev 2 milyon 150 bin lira olsun. Bu durumda vadeli hesapta parayı tutmak daha mantıklı. Ama peynir almak mı daha mantıklıdır, bu durumda peynir almak daha mantıklı. Enflasyondan kaçınmak için mala yatırım yaparken de hangi mala yatırım yaptığınız çok önemli.”

Editör: Ali ARASLI