SAYFAMIZIN WHATSAPP KANALINI TAKİP EDİN, HABERLERİ ANINDA ALIN

Son dönemlerde Borsa İstanbul’da bir patlama yaşanıyor. Kendi halinde işi gücü denk olan şirketlerin halka açılmalarına şahit oluyoruz ve küçük yatırımcı da artık parasını Borsa’ya yatırıyor.

Okunsun diye, ‘İşte borsada müthiş tüyo’, ‘Bu hisseler pik yapacak’ veya ‘Bugün girin kazanın’ haber başlıkları da dikkat çekiyor.

Uşak'ta banka faizine akan para katlanarak artıyor! Evini arabasını satan faize koşuyor Uşak'ta banka faizine akan para katlanarak artıyor! Evini arabasını satan faize koşuyor

Vatandaşı borsa konusunda hep uyaran ekonomistlerin gelişmelerle ilgili yorumlarını yazdık. Son olarak paramedya.com Genel Yayın Yönetmeni Remzi Özdemir, çok önemli bir uyarı yaptı. Borsada zincirin kopacağı durumu anlatan Özdemir, küçük yatırımcıların kredi kartıyla para alıp hisse almasının da sakıncasına değindi.

TELE 1’den Bilge Yurttagülen’in hazırlayıp sunduğu “Gündem Özel”e katılan Remzi Özdemir, uyarılar yaptı. Küçük yatırımcıların batma durumuna değinen Remzi Özdemir, yabancı yatırımcının borsaya para getirmeyeceğini savundu.

YABANCI NİYE GELSİN? ZATEN ABD’DE İYİ KAZANIYOR!

Amerikan tahvil faizlerinin yüzde 5 olduğunu ve bunun çok iyi bir getiri sağladığını dile getiren Remzi Özdemir, şöyle konuştu:

“Amerika’da tahvil faizlerini hesaba katmıyoruz. Yüzde 5 faiz çok ciddi bir faiz ve ABD’de yüzde 5 garanti varken, Mehmet Şimşek istedi diye yabancı gelmez. Gelmeyecek de. Borsa’nın tek kurtuluşu var ve bugün endeks 8 bin 300’e kadar geldiyse, bunun nedeni yabancı beklentisiydi. Spekülatörler gırtlağa kadar hisse senedinde. Ama ana taşıma mekanizması spekülatörlerde. Geçmişte düşük faizle bunu yaptılar ve aracı kurumlar büyük paraları fonlandılar. Borsa’da aracı kurumların fonlama faizleri yüzde 80’nin üzerinde. Temerrüt faizi yüzde 100’ün üzerinde. İşte problem burada. Borsayı göçertecek sorun ve tehlike bu.”

SPEKÜLATÖR DE KÜÇÜK YATIRIMCI DA KREDİYLE BORSAYA GİRİYOR

Remzi Özdemir, büyük ve küçük yatırımcının krediyle borsaya girdiğini ve bunun da tehlike olduğunu ifade etti.

Özdemir, “Merkez Bankası faiz artırdığında, aracı kurumlar artık sat diyecek. Normal spekülatör teminatını elde tutamayacak. Ortada büyük bir para yok. Küçük yatırımcı neden yok dedim, işte bunun için. Borsa’ya büyük bir para girmiyor. 120 milyar dolarlık gibi bir para var, o da kur korumalıda. Borsacı kur korumalıdan para bekledi ama para geldi mi gelmedi. ABD, Körfez ve Londra’dan para bekliyorlar. Gelmedi ve gelmeyecek de. Hisse senedi pozisyonu taşıyan 4 liradan aldığı hisseyi 40 – 55 liraya çeken spekülatör, bunu krediyle fonluyor. O kredinin yükü artık taşınmaz durumda. Buna bir çözüm bulmaları gerekiyor. Yabancı gelecek, 10 milyar dolar borsaya sokacak ve kredili malların bir bölümünü alacak. Almaması halinde, bu borsanın ayakta durma şansı yok. Küçük yatırımcının 5 lirası ve 10 lirası çok değerli. Bir bankanın üst düzey yetkilisiyle borsayı konuştum. Borsaya 1000 TL veya 3000 TL sokan küçük yatırımcı da kredi kartından ve kredili mevduat hesabından para kullanıyor dedi. Vatandaş da bunu fonlamak için kazanmak zorunda. Koş yoksa düşersin, nefesin kesildi. Senin nefesin faize endeksli ve bu piyasanın gitme şansı yok ve zincir kopabilir” dedi.

Kredi kartından nakit avans çekenlere seslenen Özdemir, “AKP’nin seçimi kazanmasının bir nedeni, düşük faiz politikası. Küçükler kredi kartı ve kredili mevduatla ancak ayı kurtarabildi. Bundan korkuyorlardı. Küçüklerin de başına bu felaket geldi. Faizler yükseldi. Artık kimse kredi kartıyla ATM’den para çekemez” ifadesini kullandı.

Editör: Ali ARASLI