SAYFAMIZIN WHATSAPP KANALINI TAKİP EDİN, HABERLERİ ANINDA ALIN

Uşak Şeker Fabrikası'nın ürettiği şekerin kilosu, 30 TL'nin üzerine çıktı. Uşak'taki indirimli bir markette dahi fiyatlar bu seviyede. Çay fiyatları da Haziran ayına nazaran afaki derecede yükseldi. 

Çay ve şeker, son dönemlerde ciddi anlamda zam gören ürünler arasına girdi. Ailelerin temel tüketim malzemeleri arasında yer alan çay ve şekerde fiyatlar, yeni mahsulle elde edilecek ürünlerle daha da artacak.

Çaykur'un son zamlarıyla çayın piyasadaki ortalama fiyatı ortalama 150 ila 200 TL dolaylarına çıktı. Uşak’ta ucuz olarak bilinen toptan ve perakende markette de dikkat çeken rakamlar mevcut.

şeker2

BİM, A101 ve ŞOK gibi marketlere göre uygun fiyatları bulunan Uşak’taki bir markette, Uşak şekerinin kilosu, 30 TL 45 kuruşa satılıyor. Aynı markette 5 kilogramlık Uşak Şekeri ise; 155 TL 95 kuruştan arz ediliyor. 5 kiloluk şekerin kilogram bazında fiyatı ise 31 TL 19 kuruşa geliyor. Arada kayda değer bir fark bulunmuyor. Ayrıca şeker fiyatları fabrikalardaki stok durumuna göre zamlanacak.

şeker1111

ÇAY FİYATLARI DA YÜKSELİŞTE

Uşak’taki en uygun markette çay fiyatları da dikkat çekiyor. Kilogram bazında 170 TL’nin üzerinde bulunan Çaykur Altınbaş Çayı, 2 kilogramlık paketlerde 309 TL 95 kuruşa geliyor. Bu şekilde alındığında çayın kilosu 154 TL 43 kuruş yapıyor.

çay3-1

Aynı ayarda Ofçaysan’ın çamlıca filizinin kilogramı da 140 TL 45 kuruşa satılıyor. Orta düzeyde kategoride yer alan Ofçay filiz ise 109 TL 95 kuruştan arz ediliyor. Türkiye’de en çok tercih edilen Çaykur Rize Turist Çayı ise 128 TL 95 kuruştan satılmakta.

çay1-2

Deri ve tekstil sektörü son 12 ayda ancak 2 defa eşiği aştı Deri ve tekstil sektörü son 12 ayda ancak 2 defa eşiği aştı

ÇAY VE ŞEKER FİYATLARI ÇOK ARTTI

Pandemiyle birlikte, üretimde azalma oldu ve gıda fiyatları ciddi anlamda yükseldi. Çaykur, geçtiğimiz günlerde yüzde 15 oranında yeni bir zam uygulamıştı. Bununla birlikte çay fiyatları Haziran’dan günümüze yüzde 88,2 oranında zamlanırken, diğer markalarda çay fiyatlarına zam yaptı.

çay2-2

Editör: Ali ARASLI