Türkiye'de özellikle Adana ve çevresinde yoğun bir şekilde yapılan halka tatlı zamlandı. Uşak'ta da yapılan halka tatlının fiyatına son dönemlerde peş peşe zam geldi. Halka tatlı, şu anda en yüksek satıldığı dönemi yaşıyor. Halk tatlı 5 liralardan 10 TL'ye çıktı.

Uşak'ta pastane, baklavacı ve sokaklardaki tezgahlarda satılan halk tatlının fiyatı, yılbaşından bu yana yüzde 100 zamlandı. 2022'in sonlarına kadar 5 TL'den satılan halk tatlı, yeni yıla 6-7 TL olarak başladı.

Nisan ayında 7,5 TL ile 9 TL aralığında satılan halka tatlı, şu anda 10 TL oldu. Uşak'ta bazı caddelerde yoğun bir şekilde satışı yapılan halka tatlıya gelen zamlar, çok büyük rakamlar olmadığı için göze batmıyor. Fakat, Türkiye'nin ilk çok ortaklı Şeker Fabrikası'nın kurulduğu Uşak'ta zamlar düşündürüyor.

halka tatlı3

HALKA TATLIYI ZAMLANDIRAN NEDİR?

Uşak, Türkiye'nin önemli şeker üretim merkezlerinden biri olmasına rağmen, fiyatlar burada da durmuyor. Uşak'ta şekerin çuvalı şu anda 1200 ila 1300 TL aralığında satılıyor. Kilogram bazında ise şeker 30 ila 35 TL dolaylarında. Bunun dışında halka tatlıda kullanılan una da çok fazla zam geldi. Unun çuval fiyatı 750 TL'yi gördü. Yumurta ve sıvı yağdaki fiyat artışları da, Uşak'ta yapılan tatlıyı zamlandırdı.

halka tatlı2

Saçlı ve Özerdem'de çalışan kadınlarla buluştular Saçlı ve Özerdem'de çalışan kadınlarla buluştular

UŞAK'TA TULUMBA TATLISININ KİLOSU 100 TL

Kentte halkta tatlıyı kendisi üretip satan seyyar bir esnaf, "Mazota zam geldiğinde her ürüne zam geliyor. Bizim tatlımız da aynı diğer ürünler gibi. Uşak'ta aldığımız şekerin fiyatı yükseldi. Yağ, un ve yumurta Türkiye genelinde olduğu gibi Uşak'ta da durmadı. Fiyatlar sürekli artıyor. Uşak gibi Türkiye'nin önemli şeker üreticisi bir kentte bu denli zamlı fiyatların olması da düşündürüyor. Bizler bu gelen zamlar nedeniyle fiyatlarımızı artırmak zorunda kalıyoruz" dedi.

Aynı esnaf, "10 TL artık çok büyük bir para değil. Adet bazında 10 TL olan halka tatlı 100 gram geliyor. Aynı malzemeyle yapılan tulubma tatısısının kilosu da 100 TL. Bir de halka tatlının uzun hali var. Halka tatlı daha gervek, çubuk tutumba tatlısı ise daha yumuşak oluyor" ifadesini kullandı. 

YASAL UYARI

Haber metinlerimizi izinsiz kullananlar ve buradaki fikri mülkiyeti ihlal edenler hakkında yasal işlem yapılacaktır.  

halka tatlı1