Türkiye’nin bir dönem dev tekstil firması, 2014’te battı. Seven Hill markasının batmasıyla ilgili çok sayıda dedikodu ortaya kondu. Seven Hill’in kurucusu Hüseyin Özbek, o dönemde yaşananları dobraca anlattı. Seven Hill’in nasıl iflasa sürüklendiğini, youtube üzerinde yayın yapan Kadir Kuru’ya anlatan Özbek, bazı detayları verdi.

Seven Hill’in 2008 ve 2009’a kadar iyi bir marka olarak yola devam ettiğini belirten Özbek, bu tarihten sonraki duruma değindi.

Şirketin nasıl iflasa sürüklendiğini belirten Özbek, “2010’dan sonra, Seven Hill’de işler, bu tarihten değişmeye başladı. Bir marka çıktı, iyi işler yaptı ve sonra battı gibi bir durum yok. Bu kadar basit değil. Şirketin belli kısımlarını 3 yıllık ve 5 yıllık planlar yaparak satma işi organize edildi. Marka büyüdükten sonra satalım düşüncesi de vardı. O dönemlerde biz büyüme stratejisi geliştirdik ve mağazalar açmaya karar verdik. Bunu kredi alarak yapıyorsunuz” dedi.

“BANK ASYA DENEN BANKADAN KAYNAKLI DEDİKODULAR ÇIKTI”

Özbek, şöyle konuştu:

“2010 ve 2011 yılı sonunda bizim hakkımızda ciddi dedikodular çıkarıldı. İsmi Bank Asya denen ve FETÖ finans kaynağı olan banka vardı.

Bankalar bir anda kaynakları kesti, ödemeler var, çekler var ve krediler geri çağrıldı. Sıkıntılı 2 ve 3 yıla girdik. İflas erteleme aldık. Burada bizim de eksiklerimiz olmuştur. 2008-2009 yılında bir insanın 200 milyon dolarlık bir şirketi yönetmek, şans değil.

19 yaşında bu işe başladım ve şirketim 200 milyon dolar bir şirketti. Bu kadar basit değildi bu noktalara gelmek. O zaman FETÖ operasyonu vardı.

Bank Asya üzerinden bize yönelik dedikodular vardı ve şöyle oldu, biz çekle çalışırız. Her Bank Asya’ya gidene riskli firma batacak diye deniyor.”

İFLASTAN SONRA BENDE ELEKTRİK KESİLDİ, HER ŞEY KARARDI

Özbek, şu ifadeleri de kullandı:

“1 yıllık bir operasyon bu, Türkiye Finans bankası bizden habersiz haciz koyuyor. Ben FETÖ’cü olmadığım için bana bunu yaptılar.

Kumaş Pantolon Seçimi Nasıl Olmalı? Kumaş Pantolon Seçimi Nasıl Olmalı?

Dedikodularla bir şey yapmadık. Banka olursanız herkesi batırırsınız. Riskli firma dediğinizde bitti. İflas ertelemeyi 2014 yılında verdik.

İflası hatırlamak benim için çok zor. Anormal sıkıntılar yaşadım ve tüylerim diken diken oldu. 100’ün üzerinde perakende ve 1800 çalışandan bir günde tepe taklak oldu.

Maddiyat bir şekilde olur ama manevi olarak verdiği yük tarif edilmez. Allah kimseye yaşatmasın. O gün elektrik kesildi bende, uykusuz geceler ve ne yapacağım düşüncesi vardı.”

Özbek, iflas masasına çalışanların ilk olarak tazminatlarını çözmelerini istediğini kaydetti.

USAKPORT.COM HABER MERKEZİ

VİDEOYU İZLEYİN