14 Mayıs seçimleriyle ilgili süreç tamamlandı ve ikinci turun ardından Uşak’tan seçilen yeni milletvekilleri mazbatalarını aldı. Mevcut Milletvekillerinden İsmail Güneş, bu dönemde de görevine devam ederek, 3’üncü dönemine girdi. Uşak’tan en uzun süre ve aralıksız milletvekilliği yapan isim ise AK Partili Mehmet Altay oldu. Bu dönem aday olmayan Mehmet Altay, 2011 seçimlerinden beri yapılan 4 seçimde seçilerek Uşak Milletvekilliği yaptı.

En son 2018 seçimlerinde AK Parti’den 4’üncü kez Uşak Milletvekili seçilen Avukat Mehmet Altay, 4 dönem üst üste seçilen isimler arasına ismini yazdırdı. 1961 darbesi sonrasında göreve gelen  Ali Rıza Akbıyıkoğlu ve Orhan Dengiz’i geçen Mehmet Altay, seçilemediği 2007 dönemiyle birlikte 5 dönem üst üste de vekil adayı gösterildi. 2007 seçimlerinde Mustafa Çetin ve Nuri Uslu’nun ardından 3’üncü sıra AK Parti Milletvekili adayı olan Mehmet Altay, bir dönem sonra İsmail Güneş’le birlikte Uşak Milletvekili seçildi. 7 Haziran 2015 seçimlerinde 1’inci sıra milletvekili adayı gösterilip seçilen Altay, 1 Kasım 2015 ve 2018 seçimlerinde de birinci sıra Uşak Milletvekili adayı gösterildi ve 4 dönem üst üste TBMM’de görev almaya hak kazandı. Mehmet Altay, 12 yıl Uşak Milletvekilliği yaparak, Ali Rıza Akbıyıkoğlu’nu ve Orhan Dengiz’in de görev süresini geçti. Uşak’tan 3’üncü dönem milletvekilliği için mazbatasını alan AK Partili İsmail Güneş de, bu dönemi tamamlaması durumunda, bir dönem CHP’den milletvekilliği yapan Ali Rıza Akbıyıkoğlu ve Orhan Dengiz’le aynı seviyeye gelecek. 

Talip Gümüş: Havuzlu villada yaşayanlar milletin derdini nereden bilecek? Talip Gümüş: Havuzlu villada yaşayanlar milletin derdini nereden bilecek?

Öte yandan Uşak’ta seçilerek 3 dönem üst üste TBMM’de görev alan bir diğer isim ise Ali Rıza Akbıyıkoğlu oldu. 1961’deki askeri darbenin ardından Anayasa Kurucu Meclisi’nde Uşak’ı temsilen görev alan Akıbıyıkoğlu da, 11, 12 ve 13’üncü dönem Uşak Milletvekili seçildi. Orhan Dengiz de, 13, 14 ve 15’inci dönemlerde Uşak Milletvekili seçilmişti. ANAP Döneminde Bakanlık yapan Mehmet Topaç ise 17 ve 18’inci dönemlerde Uşak Milletvekili seçilerek görev almıştı.
 

Editör: TE Bilişim