Tecrübeli ve ünlü ekonomist Atilla Yeşilada, Mehmet Şimşek beklentisiyle ilgili yaptığı değerlendirmede, "Mehmet Şimşek gelecek gibi bir beklenti yaratıldı ve CDS primi700’den 500’e düştü. Bu beklentilerden sonra Mehmet Şimşek görevi reddederse piyasalarda çok ciddi şoklar yaşarız" dedi. 

Integral ForexTV'ye konuşan Atilla Yeşilada, Türk ekonomisinin kim gelirse gelsin bir anda kalıcı olarak toparlanamayacağını belirtti. Önümüzdeki dönemde tüketici kredilerinin dahi yürürlükten kaldırılabileceğini ortaya koyan Atilla Yeşilada, piyasanın Mehmet Şimşek'in geleceğine dair beklentilerini yorumladı.

Uşak'tan yoğun katılımın olacağı Afyonkarahisar Tarım Fuarı için asayiş berkemal Uşak'tan yoğun katılımın olacağı Afyonkarahisar Tarım Fuarı için asayiş berkemal

Atilla Yeşilada'nın açıklamaları şöyle: 

PİYASADA BİR MEHMET ŞİMŞEK BEKLENTİSİ VAR, NEDEN GERİ DÖNSÜN?

Hemen hemen her basın kurumunda bir Mehmet Şimşek haberi var. Ekonomi politikaları değişecek gibi duruyor. Merkez Bankası bunun sinyallerini verdi. Türk Lirası’nın değerlenmesi için yüksek faiz politikası izlenmesi lazım. Burada Mehmet Şimşek devreye giriyor. Ben Mehmet Şimşek’in döneceğinden emin değilim. Sayın Erdoğan’ın ekonomi konusunda çok katı fikirleri var ve Türkiye’nin para politikasında biraz akılcı olarak zorlamakta tanımladığım deneyler Erdem Baş döneminde başladı. Bütün bu deneyler başarısız oldu. Dolar ve TL seviyesine bakın ve sürekli bir yükseliş görüyoruz.

Türkiye sürekli kur krizleri ve tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. 21 Aralık 2022’ydi. Bütün bunlardan sonra Sayın Erdoğan bir süre geri adım attı ama bir şey değişmedi. Mehmet Şimşek niye geri dönsün? Neden başarısız olacağını bile bile büyük bir sorumluluğun altına girsin? Neden elde edeceği görevlerden fedakarlık etsin? Bunu anlamış değilim. Abdülkadir Selvi de Mehmet Şimşek’le anlaşıldı diyor ve ne koduna anlaşıldı kimsenin bir fikri yok. Mehmet Şimşek’e hangi yetkiler verilecek? Faiz ve bütçe konusunu istediği gibi yönetecek mi? Mehmet Şimşek faiz artırımı istemiş ve Sayın Erdoğan bunu reddetmiş.

MEHMET ŞİMŞEK GELMEZSE ÇOK CİDDİ KUR ŞOKLARI YAŞAYABİLİRİZ!

Mehmet Şimşek gelecek gibi bir beklenti yaratıldı ve CDS primi700’den 500’e düştü. Bu beklentilerden sonra Mehmet Şimşek görevi reddederse piyasalarda çok ciddi şoklar yaşarız. Mehmet Şimşek geldiğinde ekonomiyi toparlar mı? Hayır, kimse toparlayamaz. Belki artık tüketici kredisi diye bir şey olmayacak. Krediler aynen Çin’de olduğu gibi devlet tarafından özendirilen sektörlere verilecek.

Ekonomide kalıcı bir şey değişmez ama piyasalara olumlu yansıyabilir. Yaz geliyor ve biraz faiz artırımı ve turizmle birlikte yaz aylarında iyi bir tablo olabilir. HABER MERKEZİ

Editör: Ali ARASLI