Uşaklı fotoğraf sanatçısı Ufuk Turpcan, geri dönüşüm kenti Uşak’a Avrupa Birliği’nden 2 ödül kazandırdı. Turpcan, rahmetli annesinin yer aldığı fotoğrafla ödül alınca çok duygulandı.

Avrupa Birliği Avrupa Çevre Ajansı (AÇA), son yıllarda gündemde olan geri dönüşümü baz alan bir fotoğraf yarışması yaptı. “2023 Sıfır Atık Fotoğraf Yarışmasında” Uşak’tan Ufuk Turpcan’ın 2 eseri de değerlendirmeye alındı. Aynı zamanda UFSAD Başkanı olan Turpcan, Uşak’a 2 eseriyle ödül getirdi.

AÇA’nın 2023 sıfır atık fotoğraf yarışması, ekonomik ve ekolojik dengeyi baz alarak düzenlendi. Doğal kaynakların hızla tükenmesi nedeniyle, bu yılkı fotoğraf yarışmasının teması geri dönüşüm oldu.

Çevre kirliliği ve kuraklıkla mücadelede toplumsal ilgiyi artırmak için AÇA’nın düzenlediği fotoğraf yarışması, büyük yarar sağladı.

ufuk turpcan2

GERİ DÖNÜŞÜM KENTİ UŞAK’A 2 ÖDÜL KAZANDIRDI

Yarışmada, döngüsel ve akıllı, eko-yaşam tarzları, savurgan üretim ve tüketim çılgınlığı olmak üzere dört kategori yer aldı. Her kategorinin birincilerinin yanı sıra “En İyi Genç Fotoğrafçı” ve “Halkın En Beğendiği Fotoğraf” ödülleri de verildi.

Uşak’tan yarışmaya katılan Ufuk Turpcan’ın 2 eseri ödüle layık görüldü. Finale kalan fotoğraflardan birinde şehir çöplüğü ve birinde de salça yapımı yer aldı. 38 fotoğraf arasında, çevrimiçi halk oylaması sonucunda, Ufuk Turpcan’ın objektifinden çıkan 2 fotoğrafa ayrı ayrı ödüller verildi. Turpcan’ın “Domates Salçası” eseri Halkın Seçimi ödülü ve “Çöplükte Yaşam” fotoğrafı da Tüketim Çılgınlığı kategorisinde birinci oldu. Halka sağlıklı ve güvenilir bilgi vermeyi görev edinen Avrupa Çevre Kurumu’nun fotoğraf yarışmasına ilgi büyüktü.

ufuk turpcan1

Rahmetli annesinin yer aldığı fotoğraf birinci olunca çok duygulandı!

Ufuk Turpcan, aldığı her 2 ödülün de kendisi için çok anlamlı olduğunu belirtti. Domates Salçası isimli eserinde rahmetli annesi Fadime Turpcan’ın yer aldığını belirten Ufuk Turpcan, şöyle söyledi:
“Bu ödülü aldığımda çok duygulandım. Fotoğrafı 2017’de annem salça yaparken çekmiştim. Ağustos 2021’de annem vefat etti. Her zaman sakladığım ve benim için önemli olan bu fotoğrafla yarışmaya katıldım. Üstüne bir de ödül aldım. Bu ödülümü rahmetli anneme ithaf ediyorum”.

Uşak Belediyesi’nin sık sık eleştiri konusu olan konserleri devam ediyor Uşak Belediyesi’nin sık sık eleştiri konusu olan konserleri devam ediyor

ufuk turpcan

UFUK TURPCAN KİMDİR?

2008 yılından bu yana Uşak Belediye Başkanlığında görev yapmakta olan Ufuk Turpcan 2011 yılından bu yana fotoğrafçılıkla ilgilenmektedir. Ulusal ve uluslararası düzeyde düzenlenen  fotoğraf yarışmalarında 300'ün üzerinde başarısı bulunan Ufuk Turpcan’ın  fotoğrafları dergilerde, takvimlerde, ajandalarda yurtiçi ve yurtdışı kataloglarda ve Milli Eğitim Bakanlığı ders kitaplarında yayınlandı. Onlarca karma sergini yanı sıra   2021 yılında Uşak Belediye Başkanlığının destekleriyle ilk kişisel fotoğraf sergisini açtı.

Geri dönüşüm kenti Uşak!

Ufuk Turpcan’ın ödül alması, Uşak için ayrıca bir önem taşıyor. Çünkü Uşak, Türkiye’nin geri dönüşüm üssü olarak görülüyor. Her gün 1500 tonun üzerinde tekstil ve plastik atıkları Uşak’ta geri dönüşüme tabi tutuluyor. Tekstil kırpıntıları ve diğer atıklar, rejenere ipliğe dönüşüyor. Ayrıca lastik atıkları da tartan pist ve suni halı sahalardaki malzemeler olarak kullanılıyor. Uşak’ta geri dönüşümle 20 bin kişilik istihdam ve 52 ülkeye ihracat potansiyeli var. Uşak, geri dönüşümle ülkemizdeki su kaynaklarının yüzde 9’unun daha az kullanımını sağlıyor.

ALİ ARASLI///

Editör: Ali ARASLI