CHP'nin gururu Uşak İl Gençlik Kolları oldu CHP'nin gururu Uşak İl Gençlik Kolları oldu
AK Parti’den bir dönem İstanbul Milletvekili olan Metin Külünk, 31 Mart yerel seçimlerinin neden kaybedildiğine dair değerlendirmeler yaptı. Fatih Altaylı’nın Teke Tek Programına konuk olan Metin Külünk, şatafatı seven ve kibirli olan AK Partili yerel idarecilerin seçimi kaybetmede etken olduğunu ifade etti. Roleks ve ıstakoz krizi hakkında konuşan Metin Külünk, “Öyle mahalle başkanlarımız var ki; sanki Cumhurbaşkanı gibi. İlçe Başkanları var koruma polisiyle geziyor, çakar takıyor. Bizim kültürümüzde bu yok. Nereden çıktı bu?” dedi. Külünk, iyi hizmetler yapan AK Partili Belediye Başkanlarının kibri ve etrafında oluşan tabaka nedeniyle seçim kaybettiğini söyledi.
Külünk, 31 Mart 2024 yerel seçimlerinin değerlendirmesini, kendi partisini eleştirerek şöyle yaptı:

“İLÇE BAŞKANI, ÇAKARLI ARABA VE KORUMAYLA GEZMEMELİ”

“AK Parti’nin tabanı ve sayın Cumhurbaşkanına inan insanlar, bu seçimde Sayın Cumhurbaşkanımıza sert bir mesaj verdiler. Istakoz ve Roleks bu mücadelenin içinden gelenler değil. Bu mücadelenin kodlarıyla ilişkileri yok. Seküler model ve Sayın Erdoğan’ı alkışlayanlardır. İbni Haldun çok güzel anlatıyor. Devlet yönetiminde liyakatin dikkate alınmaması. Sokak ve siyaset ve sokak ve kamu yönetimi arasındaki ilişkiler de soğuk. Bu kamu yönetiminde iyileri tenzih ederim ve Anadolu irfanı temelli devlet aklının vücut bulanları ayırırım. Sokak ve kamu yönetimi arasında da güvensizlik var. Bu seçimde sokak ve siyasetin bağı koptu. Sayın Cumhurbaşkanımız ve sokak arasında bir bağ var. O bağ da, sokağın beklentilerine odaklı duruyor. 1 yıl önceki bağ dahi yok. Adaletsizliğin yaygınlaşması, maalesef sokak bu konuda ciddi endişe içinde. Yöneticilerin gurur ve kibre kapılması da ayrı bir konu. Istakoz ve Roleks saat bunun yansıması. Sadece Ankara’da yok. Mahallelerde de var. Öyle mahalle başkanlarımız var ki; sanki Cumhurbaşkanı gibi. İlçe Başkanları var koruma polisiyle geziyor, çakar takıyor. Bizim kültürümüzde bu yok. Nereden çıktı bu?”

“İL BAŞKANLARI, SAYIN ERDOĞAN’IN GÜCÜ ÜZERİNDEN KENDİ HEGOMONYASINI KURDU”

“Bugün seçim kaybetmenin tek nedeni ekonomi ve emekliler değil. AK Parti kadrolarıyla sokağın bağı koptu. Bas bas bağırdım ve sahte anketler götürmeyin dedim. Kendi istedikleri adayları çıkarmak için sayın Cumhurbaşkanımızın önüne sahte anketler gitti. Sayın Cumhurbaşkanımız dahi bu anketlere şaşırdı. Sokağı en iyi bilen Sayın Cumhurbaşkanımız. Sokak Cumhurbaşkanımıza kadrolarını değiştirme mesajı verdi. Sayın Cumhurbaşkanımızın etrafında, haberi olmadan öyle hanedanlık oluştu ki! Bu nerde A ilinde B ilinde oldu. İl Başkanı, sayın Erdoğan’ın gücü üzerinden kendi hegemonyasını kurdu. Bunu anlatıyorum ki, siyasete soyunanlar bu okumaları yapsınlar. Bu çürümenin kodları tasfiye edilmeli.”

“KAYBEDEN AK PARTİLİ BELEDİYE BAŞKANLARI İYİ HİZMETLER YAPTI, FAKAT KİBİRLERİNE YENİK DÜŞTÜLER”

“İbni Haldun çöküşün işaretleri olarak devlette gösterişi de gösteriyor. Sokakta fedakarlık diyoruz ama belediye başkanı, devlet yöneticisi Audi’ye binmesin. Sokak şunu görsün, hükümetimiz dikkat ediyor.  
Belediye Başkanları 1 milyarlık bütçeyi yönetince değiştiler. Senin yaptığın güzel işler var ama sokakla arana şımarıklığın, kibrin ve etrafındaki kadroların aymazlığı girdi. Kaybeden AK Partili başkanlar, bulundukları yerde çok iyi hizmetlerde bulundu. Ama araya kibrin girmesine, sokaktaki vatandaş hop dedi.
31 Mart’taki yenilginin sorumlusu sanki bu il başkanları ve yöneticiler değil mi? Balıkesir gitti, Adıyaman gitti ve bunun gibi bir çok il gitti. Konya ciddi anlamda eridi. 31 Mart seçimlerinin mesajı doğrudan Cumhurbaşkanınadır. AK Parti’de değişim isteyen bir sokak var. Sayın Cumhurbaşkanımız bu operasyonu zamana yayarsa erken seçimin önüne geçemez. Sayın Cumhurbaşkanımızın önünde partiyi resetlemek için bir fırsat var.
Bizler 1980’de domates-biber ve zeytinle sayın Recep Tayyip Erdoğan’la yemek yerdik. Şimdi buradan ejder meyvelerine. Ben daha önce Renault 12’yle gittiğimizi bilirim. Sokak dedi ki şimdi kodlarınıza geri dönün.” HABER MERKEZİ
Editör: Ali ARASLI