Nuri Demir:  Menfi talepleri yerine getirmediğimiz için iftiraya maruz kaldım, yargıda hesap soracağım Nuri Demir:  Menfi talepleri yerine getirmediğimiz için iftiraya maruz kaldım, yargıda hesap soracağım
Uşak’ta muhafazakar seçmenin beşiği olan Karaağaç Mahallesi’nde son yerel ve genel seçim, buradaki çekişmenin sağ partiler arasında olacağını gösteriyor. Yeni oy kullanacaklarla birlikte 10 bin seçmenin bulunduğu Karaağaç Mahallesi, her seçim AK Parti’nin kalesi oldu. Fakat 2019 yerel seçimlerinde, İYİ Partili Muhammet Gür’e de yoğun bir ilgi oldu. Karaağaç Mahallesi son 3 seçimde, en fazla oyu ise 2014’te AK Parti’ye verdi. Bu seçim ise tablonun ne olacağını sandık gösterecek. İşte partilerin son 3 seçimdeki Karaağaç Mahallesi karneleri:

AK PARTİ’NİN 4 BİN KEMİK OYU VAR!

AK Parti, Karaağaç Mahallesi’ndeki en fazla oyunu 2014 yerel seçimlerinde aldı. AK Partili Nurullah Cahan’ın aday olduğu 2014 seçimlerinde AK Parti’nin Karaağaç’taki oyu 4842’ydi ve bir sonraki yerel seçimde bu oy 4249’a geriledi. Son genel seçimde de 4235’e düşen AK Parti’nin oyları, aşağı yönlü seyre rağmen, 4 bin bandında bir kemik oy olduğunu ortaya koyuyor.

İYİ PARTİLİ MUHAMMET GÜR’E 2 SEÇİMDİR İLGİ VAR

İYİ Partili Muhammet Gür’e de Karaağaç Mahallesi seçmenin büyük bölümü oy veriyor. 2019 Yerel seçiminde 2342 oy alan Muhammet Gür, 14 Haziran’da 1550’ye gerileyen oya rağmen buradaki kitlenin bir bölümüne hitap etti. 14 Mayıs’ta Dr. Dalyan Özdemir’in 2. Sırada olup çalışmaması ve o dönemde muhafazakar seçmende oluşan HDP’yle ittifak algısının azalmada etkili olduğu ifade ediliyor. İYİ Parti’nin Uşak Belediye Meclis Üyesi adayı Selçuk Toker’in hala Karaağaç Mahallesi’nde ikamet etmesi de ayrı bir avantaj olarak dikkat çekiyor. İYİ Partililer, bu seçime müstakil girdikleri için sadece projelerini anlattıklarını ve bu noktada muhafazakar ve milliyetçi seçmenden her hangi bir olumsuz tepki almadıklarını ifade ediyor.

MHP, SON 3 SEÇİMDE EN FAZLA OYU ALPAY ÖZGÜR’LE ALDI

MHP’nin Karaağaç Mahallesi’ndeki oyu ise 14 Mayıs’ta 945 ve 2019’da da 985 oldu. 2014 yerel seçimlerinde Alpay Özgür’e Karaağaç’tan 2171 oy çıkmıştı.
CHP’nin oyu ise Karaağaç’ta 2014 yerel seçimlerinde 714’tü ve 2019’da 309’a geriledi. Asım Kalelioğlu’na karşı CHP içindeki bir grubun oluşturduğu olumsuz algı nedeniyle, CHP tarihinin en az oyunu aldı. 2023 seçimlerinde 1136 oya çıkan CHP oyu, 2019’da başta CHP’liler olmak üzere Kalelioğlu hakkında ortaya konan ‘kazanamaz’ algısı nedeniyle azaldı. Kalelioğlu, seçimden sonra bugünkü aday Özkan Yalım başta olmak üzere bir çok isme çeşitli göndermeler yapmış ve bu durum haberleştirilmişti. ALİ ARASLI
Editör: Ali ARASLI