Vali Yardımcısı Ali Güvenkişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği ( ESÇEVDER )  5-11 Haziran Çevre Haftası nedeniyle Vali Yardımcısı Ali ÇETİN, Doğa koruma ve Milli Parklar Esk.Şube  Müdürü Mehmet Sait Kanar, Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, Tepebaşı Belediye başkanı Dt. Ahmet Ataç’ı makamında ziyaret etti.

 Escevder Ziyareti

CHP'li Uşak Belediye Başkanı Özkan Yalım'da jet gibi Recep Tayyip Erdoğan fotoğrafı yanıtı CHP'li Uşak Belediye Başkanı Özkan Yalım'da jet gibi Recep Tayyip Erdoğan fotoğrafı yanıtı

Eskişehir Çevre Derneği ve Aiesec ile ortak proje kapsamında yurtdışından gelen çevre aktivistlerinin Eskişehir’e gelmesi ve 6 haftalık bir program dahilinde Eskişehir’deki çevreyi incelemek, yerel yönetimlerin çalışmaları hakkında bilgi edinmek üzere Eskişehir’e 4  çevre aktivisti davet etti.

 Dt.Ahmet Ataç ziyareti

Şu ana kadar Pakistan’dan Nariman Asim, Tunus’dan  Moune Boussada geldi. Pakistan, Tunus dan çevre aktivistleri Aiesec ten Melike Şener, Filistin den Yosef Nasır ve Eskişehir Çevre Derneği  Başkanı Sadık Yurtman, Başkan yardımcısı Filiz Fatma Özkoç ziyaretlerini sürdürüyor. Konuyla ilgili dernek yönetiminden yapılan açıklamada, “İklim krizinin tüm dünya’yı etkilediği günümüzde Kriz Küresel çözümde küreseldir. Krizin temel nedeni küresel ölçekte iklim değişikliği ve buna yol açan doğanın tahrip edilmesi. Doğa ya sahip çıkmak temel görevimiz olmalıdır. Bu sebeple Çevre Derneği olarak üzerimize düşeni yapmak için yurt içi ve yurt dışı çalışmalarımızı sürdürmeye kararlıyız. Eskişehir Çevre Derneği ( ESÇEVDER ) olarak; Ağaçların bilinçi/bilinçsiz  bir şekilde kesilmesi, su kaynaklarımız , akarsularımız adeta özelleştirilerek, Hidro Elektrik Santral (HES) yapma adına işgaller sürmekte, nükleer santral ve kömürlü santral anlaşmaları geleceğimizi tehdit etmeye devam etmektedir”.

 Doğa koruma M.Sait Kanar

MURAT DAĞI VE DİĞER MADENLERLE İLGİLİ BİLGİ VERDİLER

Uşak’a kurulmak istenen ve Murat Dağı’nı talan edecek olan altın madeni ve benzeri uygulamalara da değinen dernek yönetimi, “Madenlerimizin vahşice talanı, taşocaklarının son derece keyfi ve bilim dışı plansız uygulamaları ile orman alanlarını yok edilmesi küresel iklim krizine davetiye çıkaran uygulamaların devam ettiğini gözlemlemekteyiz. Orman alanları, tarım alanları rant yaratma çabası ile, bilim dışı tüm ergümanları içeren sözde planlama çalışmalarının da kattığı hız ile yerlerini konut ve sanayi yapılarına terk ederek tüketilmeye devam edilmektedir. Eskişehir Çevre Derneği ( ESÇEVDER ) olarak çevreye olan sevgi ,saygı ve hoşgörünün tüm bireylere yansımasını ve tüm halkımızın çevre bilincine ulaşması, çevre kirliğinin önüne geçilmesi ve geri dönüşümün önemini kavrayarak geleceğe yaşanabilir bir Türkiye/Eskişehir bırakmak olduğunu  ve tüm halkımızı çevreyi kirletmemeyi ve kirletenleri uyarmayı kendilerinde görev olarak görmeleri gerektiğini vurgulanmaktayız”.

Av.Kazım Kurt Ziyareti

Editör: Ali ARASLI