Uşak Belediyesi de Murat Dağı’na altın madeni için itiraz dilekçesi verdi

Uşak Belediyesi’nin dün Murat Dağı’na kurulması istenen altın madeni ÇED başvurusuna itiraz dilekçesi verdiğini belirten AK Parti Uşak Milletvekili Güneş, “Burada bizim içme suyumuz var ve biz niye böyle bir işe neden destek olalım” ifadesini kullandı.

AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş, Murat Dağı’na kurulması planlanan altın madeni projesi için tekrar başlatılan ÇED sürecine karşı itiraz dilekçesi verdiklerini söyledi. Uşak Belediyesi’nin dün söz konusu durumla ilgili itirazda bulunduğunu da belirten Güneş, “Burada bizim içme suyumuz var ve suyla ilgili yeni projeler geliştiriyoruz. Suyumuza zarar verecek bir yapıya neden destek verelim” dedi. AK Parti Uşak Milletvekili Opr. Dr. İsmail Güneş, Murat Dağı’na kurulmak istenen altın madeni için tekrar başlayan ve Uşak’taki sivil toplum kurumlarının tepkisini alan ÇED süreciyle ilgili bir açıklama yaptı. AK Parti’nin ve Uşak Belediyesi’nin söz konusu sürece karşı net olarak olumsuz görüşte olduğunu belirten İsmail Güneş, “Burada ÇED raporuyla ilgili bir askı süreci var sanki her şey bitmiş gibi davranılıyor. Bizler ülkenin madenleri çıksın istiyoruz, fakat diğer taraftan da doğaya olan bir saygımız var ve gerekli hassasiyeti gösteriyoruz. Geçen dönemde biz üzerimize düşeni yaptık ve bunun siyasete malzeme edilmesine razı değiliz” dedi.

Uşak'ta genç kızın izinsiz görüntüsünü çeken şahıs yargılanacak! İzinsiz çekim yapmanın cezası kaç yıl hapis? Uşak'ta genç kızın izinsiz görüntüsünü çeken şahıs yargılanacak! İzinsiz çekim yapmanın cezası kaç yıl hapis?

“ÇED GENEL MÜDÜRÜYLE GÖRÜŞTÜM VE UŞAK BELEDİYESİ DE İTİRAZ ETTİ”

“Ben ÇED Genel Müdürümüzle de görüştüm ve askıya çıkılacak ve yapılan itirazlara da bakılacak” diyen AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş, şöyle konuştu: “Uşak Belediyesi de bu yeni askı sürecine, dün bir itiraz dilekçesi verdi ve bizler bunu takip ediyoruz. Orada gidip resim çektirmiyoruz, fakat üzerimize düşeni de yapıyoruz. Buradaki itirazlar neticesinde, sivil toplum kurumları, köylüler de itiraz edebilir. Karaağaç köyü Kütahya’ya bağlı ve buradaki ÇED kurum görüşlerini de Uşak’tan almıyorlar. Kütahya’daki kurumlara görüş soruluyor ve bunlar olumlu olursa ÇED değerlendirmeye alınıyor. Burada her hangi bir kurumdan olumsuz görüş olursa ÇED başvurusu yapılmıyor. ÇED Genel Müdürlüğü askıya çıktı ve itirazları değerlendirecek. Burada bizler de itiraz ediyoruz ve ÇED Genel Müdürlüğü bunu değerlendirecek”.

SUYUMUZA ZARAR VERECEK BİR YAPIYA NEDEN DESTEK VERELİM?

“AK Parti Grubu Madene destek veriyor gibi bir algı yanlış mı diyorsunuz?” sorusuna yanıt veren Güneş, “Burada bizim içme suyumuz var ve suyla ilgili yeni projeler geliştiriyoruz. Suyumuza zarar verecek bir yapıya neden destek verelim. Doğaya zarar vermeden altın ve diğer madenciliğe karşı değiliz. Zaten buradaki görüşümüz aksi olduğu için de belediye buna itiraz ediyor.” ALİ ARASLI

Editör: Ali ARASLI