Altın ve gümüş madeni kurulmak istenen Murat Dağı’nda tesisin tekrar kurulumu için ÇED süreci başladı. Buraya altın madeni kurulması, su kaynaklarının ve dolaylı olarak sağlıklı gıdanın yok olması demek.

Uşak'ta türban sorunsalı yaşanıyor Uşak'ta türban sorunsalı yaşanıyor

Altın madeni şirketleri, Uşak, Kütahya ve Eskişehir’i besleyen ve bölgenin en önemli su kaynaklarının başında gelen Murat Dağı’nın peşini bırakmıyor.  Geçtiğimiz yıl Uşak ve Kütahya’nın Gediz ilçe sınırları üzerine kurulmak istenen altın ve gümüş madeni tesisiyle ilgili şirketin yeniden çevre etki değerlendirme (ÇED) raporu başvurusu yaptığını söyleyen TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve Uşak İl Temsilcisi Prof. Dr. Barış Metin, “Murat dağı bizim yaşam kaynağımızdır,  altından daha değerlidir ve altında tehdit var ” ifadesini kullanarak, söz konusu projenin zararlarına dikkat çekti.

ÇED sürecine tekrar gidildiğini belirten Metin, “İlgili şirket, Murat Dağı’na altın madeni yapmak için tekrar başvuruda bulundu ve daha önce burası için mücadelemizi uzun soluklu bir şekilde sürdürmüştük. Daha önceki mücadelemiz, Uşak ve Kütahya’nın lehine sonuçlansa da şirket, tekrar ÇED için görüş ve öneri süreci başlattı. Konuyla ilgili gerekli ilan ve duyuru yapıldı ve halkın görüş ve önerilerinin alınacağı ifade edildi. Halkımızın Murat Dağı’nın bölgenin yaşam kaynağı olduğunu biliyoruz ve bu süreçte tekrar üzerimize düşeni yapacağız” dedi.

Murat Dağı’nın bölge ekonomisi için de çok önemli olduğunu belirten Metin, “Temel su kaynağımızın yok olmasına izin vermememiz lazım. Buradaki kaynak, Uşak, Kütahya ve Eskişehir’i besliyor. Buradaki çiftçilerimiz ve hayvan yetiştiricilerimiz, Murat Dağı’ndaki doğal kaynaklar sayesinde üretim yapıyorlar. Sağlıklı ve temel gıdaya erişimde dünya genelinde yaşanan bunca sıkıntıya rağmen, burada altın madeni işletmeciliği yapılmamalı. Altın veya gümüş olmadan yaşayabiliriz, fakat temiz hava, temiz su ve tüketilebilir gıda olmadan yaşayamayız” ifadesini kullandı.

Editör: Ali ARASLI