Uşak’a yakın mesafedeki Gediz Göynükören’de okula kimse gitmiyor. Ücretli öğretmenin görevinin sonlandırmasına tepkili olan köy sakinleri, bir derslikte 2 sınıf istemiyor.

Uşak’a yakın bir mesafede bulunan Gediz’in Göynükören köyünde eğitim ve öğretim durdu. Gediz’e bağlı ve Uşak’a 53 kilometre olan Göynükören’de, sözleşmeli öğretmenin görevi sonlandırıldı. Okulda 35 öğrencinin bulunması nedeniyle bu yola başvurulduğu aktarıldı. Öğrenci sayısı yetersiz olduğu gerekçesiyle sözleşmeli öğretmenlerinin göreve bitince, okulda çift sınıflı eğitime gidildi. Buna göre 1 ve 2’inci sınıflar ve 3 ve 4’üncü sınıflar aynı dersliğe alındı. Okulda kalan 2 öğretmen 2’şer sınıfa eğitim vermek zorunda kaldı. Söz konusu durum üzerine, Göynükören köyü sakinleri, Gediz İlçe Milli Eğitim’e gittiler. Burada İlçe Milli Eğitim Müdürü’ne sıkıntılarını anlattılar.

gediz2

Uşak Üniversitesi’ni korsanlara karşı koruyan uzmana, bir teşekkürü dahi çok gördüler Uşak Üniversitesi’ni korsanlara karşı koruyan uzmana, bir teşekkürü dahi çok gördüler

Öğrenci sayısı yetersiz olduğu için görevi sonlandı!

Öğrenci sayısı yetersiz olduğu için sözleşmeli öğretmenin görevinin sonlandığı, öğrenci velilerine bildirildi. Göynükören İlköğretim Okulu velileri, ücretli öğretmenden memnun olduklarını ve tekrar göreve iadesini istedi. Bu konuda İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden olumlu bir yanıt alamadılar. Geçtiğimiz ara tatil döneminde, sorunlarının çözümü için İlçe Milli Eğitim’e birkaç kez giden aileler, olumlu bir cevap alamadılar. Öğrenci velileri, Gediz İlçe Kaymakamı’nda da bu konuda randevu talep etti.

gediz3

Okulda eğitim başlamadı!

Ara tatil bugün itibariyle bitti ve Göynükören İlköğretim Okulu’nda eğitim hala başlamadı. Göynükören velileri, öğretmenlerinin gelmesini beklediklerini ifade eti. Öğrenci velileri, şu açıklamayı yaptı:

“Bir derslikte, 2 sınıfın olmasını istemiyoruz. En azından öğretmenimiz yıl sonunu getirseydi. Zaten bir dönem kaldı ve çocukların alıştıkları düzen bozuldu. Biz bunun üzerine Milli Eğitime gittik. Milli Eğitim Müdürü mevzuat bunu gerektiriyor dedi. Okullar bugün açıldı ve 2 öğretmen ve 1 müdür var. Bunun üzerine biz öğrencileri okula göndermiyoruz”.

MEVZUATA GÖRE 41 ÖĞRENCİ GEREKİYOR

İlgili mevzuata göre, Göynükören köyünde ücretli veya sözleşmeli öğretmen için 41 öğrenci gerekiyor. Kaymakamlığın veya İlçe Milli Eğitimin inisiyatif kullanması köy sakinlerinin tek beklentisi.

ALİ ARASLI///

gediz

Editör: Ali ARASLI