Uşak Belediyesi Yönetimi, Çarşı Uşak projesi kapsamında bir açılış yapılacağını duyurdu. Uşak’ta Çarşamba pazarı ve kentin hafızası olan ayakkabıcılar çarşısında uygulanacak proje için Bakan Özhaseki Uşak’a gelecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin katılımıyla projenin ilk tanıtım toplantısı yapılacak. Daha sonra esnaftan mutabakat için imza atması beklenecek. Projenin uygulanmasıyla birlikte kentin tarihi bir noktasında yıkım başlayacak.

Uşak Belediye Başkanı AK Partili Mehmet Çakın, önceki açıklamasında, rezerv alan uygulamasına değinmişti. Projenin uygulanmasıyla burada etap etap yıkımın başlayacağı bildirilmişti. Rezerv alanda bölgedeki bütün tasarruf hakkı ilgili bakanlığa veriliyor.

çarşı uşak ayakkabıcılar çarşısı (1)-1

KENTSEL DÖNÜŞÜMLE İLGİLİ BİLGİ KİRLİLİĞİ Mİ VAR?

Son dönemlerde ülke genelinde yeni kentsel dönüşüm yasası tartışılıyor. Tartışma konusu rezerv alan üzerinden devam ediyor.

Rezerv alanla ilgili AK Parti’ye yakın Hürriyet’te bir haber çıktı. Fakat bu haber yetkili ağızlardan değil, bir hukukçu gözlemiyle verildi.

Uşak'ta 2 binden fazla engelliye maaş veriliyor! Engelliye ulaşım bedava Uşak'ta 2 binden fazla engelliye maaş veriliyor! Engelliye ulaşım bedava

Kentsel dönüşüm yasasıyla ilgili şu anda bir bilgi kirliliği olduğu öne sürülüyor. Benzer durum, 2007’de ilk adımı atılan Uşak Kentsel Dönüşüm projesi için de geçerliydi. O dönemde kentsel dönüşüm projesini uygulayanlar, bilgi kirliliği olduğunu öne sürmüştü.

ayakkabıcılar2

Bilgi kirliliği var tartışmaları arasında, Uşak’a kentsel dönüşüm projesi uygulandı. Proje kapsamında konut ve ticari alan ortak yapıldı. Fakat proje Uşak’ın dokusuna hiç uyman bir iş oldu. Proje kapsamında dıştan bakılınca çok güzel bir bölge ortaya çıkmış gibi görüldü. Binaların hiçbiri Uşak’ın iklim yapısı ve  ihtiyaçları baz alınarak tasarlanmadı. Kentsel dönüşüm alanı, oto galericilerin yoğunlaştığı bir alana dönüştü.

Benzer tartışmalar, şu anda Çarşı Uşak ve Türkiye’deki diğer projeler için yapılıyor. Rezerv alan konusunda da bilgi kirliliği olduğu, hükümet ve hükümete yakın belediyeler tarafından savunuluyor.

ALİ ARASLI///