Son zamanlarda videolar, sosyal medya paylaşımları ve siyasi sloganlar sürekli telefon ve bilgisayardaki ekranıma yansıyor.

Tabii ilgi alını siyaset olunca biraz daha bu tip paylaşımlar öne çıkıyor diye düşünüyorum.

Gelen paylaşımlarda en çok dikkatimi çeken unsurlardan biri de sandığa sahip çıkma üzerine.

Hemen her siyasi parti sandık çalışması yapıyor ve sandıklarda görev alacak isimleri belirliyor. Hatta sandık görevlilerinin yanında kat ve bina sorumlularını da tespit edip, seçimlerde oyların yanlış sayımı ve diğer olumsuz durumların önüne geçiyor.

AK Parti, MHP ve İYİ Parti gibi sağ siyasette, bu işler biraz daha sessiz sakin yapılıyor ve sandık görevlileri alacakları pozisyonları öğreniyorlar.

En çok gürültü bu sol partilerde kopuyor. CHP de ister istemez bu işte başı çeken parti olarak karşımıza çıkıyor.

Gelen sloganların ortalama muhteviyatı; “SANDIĞA SAHİP ÇIK” şeklindedir.

Fakat sandığa sahip çık diyen bu partilerin kendi sandık sorumlularına, yani SANDIĞA SAHİP ÇIKAN ADAMA SAHİP ÇIKMADIKLARINI görüyorum.

Bununla ilgili CHP’li bir sandık sorumlusuyla yaptığım sohbetin özetini size anlatacağım.

Hatta şimdi ben bırakıyorum konuşmayı, sandığa sahip çıkılmasını isteyen CHP’nin sandığa sahip çıkmak için görevlendirdiği ve kendisine sahip çıkılmadığı için sitem eden ağabeyim şöyle konuşuyor:

“14 Mayıs sabahı sandığa sahip çıkmak için evimden çıktım. Sabah saat 8’den önce sandık görevimin olduğu yere gittim ve neyse biz göreve başladık. Tabii burada beklemek kolay değil, akşama kadar bekliyorsun ve ister istemez susuyorsun ve acıkıyorsun. Sandığa sahip çıkan diğer partililerle beraber bir birimize sırayla çay ve su gibi içecekler aldık. Fakat bizim kat sorumlularımızdan hiçbir şekilde destek göremedim. Neyse öğlen yemeği oldu, AK Parti, MHP ve İYİ Parti’nin adamlarına yemekleri saatinde geldi. Hatta onlar fazla yemek getirmişler ve gelen fazla yemekleri bize de ikram ettiler. Daha önceki seçimlerde de bu durumla sık sık karşılaştım. Diğer sandıklardaki arkadaşlarda da aynı sorunlar yaşanmış ve biz getirin demesek kimse yemek getirmeyecek diyenler çok fazla. Çoğu arkadaşımıza da yemek saat 3’e doğru gelmiş. Bunlar sandığa sahip çıkalım diye bizi oraya dikiliyorlar, fakat bize sahip çıkmıyorlar. Bu seçim yine gider görevimizi yaparız ama bu zihniyetin de artık değişmesi gerekiyor”.

ÖNCE KENDİ ADAMINIZA SAHİP ÇIKIN!

AK Partili aday: Arkamızda Cumhurbaşkanımız olmasa hanımlarımız dahi bize oy vermez AK Partili aday: Arkamızda Cumhurbaşkanımız olmasa hanımlarımız dahi bize oy vermez

Şimdi bu ifadelerin ardından, seçimlerin Türkiye’nin kurtuluşu yok işte vatan davası gibi bir şey olduğunu da ifade edenler olabilir.

Fakat komutanlar sadece emir vermezler, aynı zamanda askerine sahip çıkarlar. Askerlerini aç bırakmazlar, onlara gerekli teçhizatı veya kıyafeti verirler.

Anlayacağınız vatana (hangi milletten ve devletten olursa olsun fark etmez) sahip çıkana sahip çıkarlar.

Dilerim ikinci tur seçiminde görev alan sandık görevlilerinden hiçbiri akşama kadar aç kalmaz. Çünkü hangi görüşten veya hangi siyasi partiden olursa olsun burada görev alanlar (gönüllü veya ücretli fark etmez) vatandaşlık görevinin icrası için kendi zamanını ve emeğini ortaya koyuyor. Gece saat 24’te hatta sabaha karşı evine girenler dahi var. Şimdiden tüm görevlilere başarılar diyelim…

ALİ ARASLI

Editör: TE Bilişim