Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Festivali kapsamında, yeni hasat zeytinyağının fiyatı açıklandı.
Bu yıl pik yapan zeytinyağı fiyatları, S.S. Ayvalık Üretim ve Pazarlama Kooperatifi'nde de zamlandı.
Geçen yılın mahsulünü 5 litrelik tenekede 1200 TL'ye satan kooperatif, bu yıl fiyatları güncelledi.
2023 Yılı Yeni Mahsul Ayvalık Zeytinyağı Fiyatları
Bu yıl yeni mahsul Ayvalık zeytinyağının fiyatı, soğuk sıkımda 2 litrelik şişede 850 TL oldu. Ayvalık zeytinyağı bu şekilde alındığında litre fiyatı 425 TL'ye geliyor.
Ayvalık soğuk sıkım zeytinyağı, 3 litre olduğunda fiyatta belli bir indirim uygulandı ve litresi 400 TL'den 1200 TL rakam çıktı.
1800 TL dolaylarında olması beklenen soğuk sıkım zeytinyağı 50 TL indirimle 1750 TL olarak belirlendi. Ayvalık soğuk sıkım 5 litrelik zeytinyağının orijinali 1750 TL oldu.
Bu şekilde alındığı zaman litre başına ciddi bir indirim oldu. 5 litre teneke Ayvalık soğuk sıkım zeytinyağının litresi 350 TL'ye geldi.
ayvalık4
Ayvalık soğuk sıkım zeytinyağının ortalama fiyatı
Ayvalık zeytinyağının ortalama fiyatı, 2'lik, 3'lük ve 5'lik paket ele alındığında, 391,66 TL'ye geliyor. Ayvalık zeytinyağının orijinalinin şu anda toptan fiyatı da 300 ile 350 TL aralığında.
Piyasada bulunan ucuz zeytin yağılarının karışım yağ olduğu belirtiliyor. Ağırlıklı olarak pamuk yağı satıldığı için vatandaş, bunu zeytinyağından ayırt edemiyor.
Fakat bizim edindiğimiz bilgilere göre olması gereken fiyat 350 TL civarında.
ayvalık
Uşak'taki marketlerde bulunan belirsiz markalara dikkat!
Öte yandan Uşak'taki bazı marketlerde ve seyyar satıcılarda 5 litresi 400 ila 600 TL arasında zeytinyağı var. Bu yağlara pek güvenilmemesi gerektiği belirtiliyor. Söz konusu zeytinyağlarının 5'lik tenekesi 400 TL ve bu rakam normalde litre fiyatıyla eşdeğer. Burada bir sakatlık olduğu da aşikar.
Zeytinyağı fiyatları yaşanan kuraklık ve İspanya ile İtalya'daki kuraklık nedeniyle yükseldi. 
USAKPORT.COM / ALİ ARASLI
UŞAK HABER SİTESİ UŞAK PORT
ayvalık2