KULİS HABER.... 

Dün, İYİ Parti’nin önümüzdeki günlerde CHP’yle Uşak ve diğer illerde yerel seçim ittifakı yapıp yapmayacağına yönelik bir kulis haberi geldi.

Mehmet Çakın ve ekibi güven oyu aldı! Mehmet Çakın ve ekibi güven oyu aldı!

İYİ Parti Uşak İl Başkanı Ayşegül Obalı’nın da katıldığı toplantıda, önümüzdeki yerel seçimler de gündeme geldi. Bu konuyla ilgili Cumhuriyet’te bir haber yayınlandı ve haberde, genel seçimlerdeki alının sonuçlar ve bunun yanı sırı yerel seçimlerde izlenecek yol haritasının konuşulduğu bildirildi.

Ayın haberde, İYİ Parti tarafının CHP’yle şu aşamada yerel seçim ittifakına pek sıcak bakmadığı ve seçim sürecine doğru bunu kararlaştırmanın doğru doğru olacağı iddia edildi.

Fakat tabandaki görüş ise, Uşak ve benzeri illerde ittifak yapılması yönünde.

14 Mayıs seçimlerinde, Uşak Merkez’de AK Parti ve MHP’nin aldığı oylarla, İYİ Parti ve CHP’nin aldığı oylar eşit gibi görünüyor. Arada çok az fark var ve Zafer Partisi’ni de muhalif grupta sayarsak, İYİ Parti ve CHP’nin oyları AK Parti ve MHP’nin oylarını geçebilir.

Burada esas sorun, genel seçimlerde olduğu gibi hangi partinin bünyesinde seçime gidileceği. Her 2 siyasi parti de listenin öncüsü olmak ister.

14 Mayıs seçimlerinde Millet İttifakı’nın Merkezde aldığı yüksek oy oranının en temel sebebinin İYİ Partili Muhammet Gür olduğunu da söylemek mümkün. Çünkü İYİ Parti’nin Türkiye genelinde aldığı oyun 8 puan gibi üzerinde bir oranı Uşak almış.

SOLDAN SAĞA OY GELİYOR, FAKAT SAĞDAN SOLA GİTMİYOR

İttifaktaki sorunlardan birinin de sağ seçmenin sol partilere oy vermemesi olarak da görülebilir. CHP’nin şemsiyesi altında seçime gidilmesi durumunda, sağ seçmenin buna pek sıcak bakacağını söylemem mümkün değil.

Fakat sol seçmen için bu geçerli değil. Onlar adaya bakıp biraz daha rasyonel düşünebiliyorlar. Bu bakımdan olası bir ittifakın CHP şemsiyesi altında olması, burada bir sonraki yerel seçimin de kaybedilmesine neden olabilir.

KULİS: CHP’DE ÖZKAN YALIM BELEDİYE BAŞKAN ADAYLIĞI DÜŞÜNÜYOR

Gelelim kısa bir kulis bilgisine…

CHP’nin bu yerel seçime tek başına girmesi durumunda, önceki 2 dönemde milletvekilliği yapan Özkan Yalım’ın aday olabileceği konuşuluyor.

Özkan Yalım’ın yerel seçimlerde iyi bir oy potansiyeli olacağını düşünenlerin sayısı da yüksek.

CHP’de ismi geçen biri de Mimarlar Odası İl Temsilcisi Çağlar Samancı…

Çağlar Samancı, popülizmden uzak, daha gerçekçi ve rasyonel değerlendirmeler yapan bir isim. Henüz kendisiyle böyle bir görüşmemiz yok ama adı kulislerde sık sık geçiyor. ALİ ARASLI

Editör: Ali ARASLI