Deri ve tekstil sektörü son 12 ayda ancak 2 defa eşiği aştı Deri ve tekstil sektörü son 12 ayda ancak 2 defa eşiği aştı
Son dönemlerde orjinal soğuk sıkım zeytinyağına gelen zamlar sonrası, çakmalara da zam yapıldı. 1200 TL olan orjinal Ayvalık soğuk sıkım zeytinyağı, yeni dönemde 1800 ile 3000 TL bandına çıktı.
Bu süreçte, çakma olan soğuk sıkım zeytinyağına da zam geldiği görüldü. 1 ay önce Uşak'taki Kemalöz Pazaryerinde 5 litrelik pet şişesi 450 TL'den satılan ve zeytinyağı olduğu öne sürülen yağ, 600 TL oldu.
Bugün Kemalöz pazaryerinde satış yapan bir satıcı, fiyatın 600 TL olduğunu ve hatır gönül için 550 TL'ye ineceğini belirtti.
Zeytinyağının orjinal olduğunu öne süren aynı satıcı, menşeinin Balıkesir Edremit olduğunu kaydetti.
Gözümüzün önünde, bir vatandaş 5 kilosu 550 TL olan zeytinyağı için pazarlık yaptı. Satıcı az önce namazdan geldiğini ve yemin ederek gün boyu 600 TL'den sattığını belirtti.
Fakat ne alıcı ve ne de satıcı, bu fiyata orjinal zeytinyağının olmayacağını konuşmadı.

İLGİLİ HABER: MARMARABİRLİK ZEYTİN ALIMINI AÇIKLADI! 5'lik teneke soğuk sıkım zeytinyağının fiyatı fırlayacak!

zeyttinyağım
BU FİYATA ZEYTİNYAĞI OLMAZ
Öte yandan konuyla ilgili daha önce görüştüğümüz Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Ali Uçar, bu fiyata yeni mahsul yağın olmayacağını belirtti. Geçen yılın orjinal ürününün dahi fiyatının bunun 2 katı olduğunu belirten Ali Uçar, şöyle söyledi:
"Ayvalık zeytinyağını alıp bazı bölgelerin zeytinyağına esans olarak koyuyorlar. Vatandaş kokuyu alınca bunu orjinal zeytinyağı sanıyor. Bunların çoğuna itibar etmiyoruz. Vatandaş bilindik markaları alsın. Zeytinyağı yiyecekse coğrafi işaretli yerleri tercih etsin".
YENİ MAHSUL ZEYTİNYAĞININ MALİYETİ 300 TL
Yeni mahsul zeytinyağının şu anda maliyeti 300 TL. Yani bir kilo zeytinyağı için 5 kilo zeytinin ezilip yağ olması gerekiyor. Kilogramı 40 TL'den sadece zeytin maliyeti 200 TL'yi buluyor. 5 kilosu 600 TL'den zeytinyağının satılması bu noktada abes kalıyor.

İLGİLİ HABER: 5'lik teneke Komili yağın minikleri çıktı!

zeytinyaağı
TÜRKİYE'DE ZEYTİN YAĞI TÜKETİMİ AVRUPA'NIN 7'DE BİRİ KADAR
Türkiye'de zeytinyağı tüketimi Avrupa'nın çok çok altında. Avrupa ve ABD'de otalama kişi başı 14 kilogram zeytinyağı tüketiliyor. Türkiye'de ise bu rakam 1 ila 2 kilogram civarında. Yıllık tüketimin bu kadar düşük olması, ülkemizde olası bir zeytinyağı krizinin hiçbir etkisi olmayacağını gösteriyor. Vatandaşın zeytinyağının kalitesi ve orijinalliğini dikkate almamasının sebebi, ihtiyaç olarak görmemesi.
ALİ ARASLI//
Editör: Ali ARASLI