Zeytinyağı fiyatları ve soğuk sıkım zeytinyağı arayanların çoğunluğu, sahibinden sitesinde yağ satanlara ilgiyi artırdı. Soğuk sıkım zeytinyağının kilosunu 100 TL'ye dahi satanlar var. Tariş zeytinyağının kilosunun 200 TL olduğu yerde bu fiyatlar ister istemez dikkat çekti. 

Sahibinde.com üzerinde zeytinyağı satanların verdikleri ilanlar ve zeytinyağı fiyatları dikkat çekiyor. Memurdan saf zeytinyağı ilanı dikkat çekerken, iade garantili ve her türlü teste açık ifadesi yer alan ilanlar da göze çarpıyor.

SAHİBİNDEN ÜZERİNDE ZEYTİNYAĞI FİYATLAR NE DURUMDA?

Sahibinden.com üzerinde yer alan zeytinyağı fiyatları, toptan ve perakende olarak veriliyor. Fakat bazı fiyatların çok düşük olması da dikkat çeken ayrı bir konu. 50 TL’ye dahi zeytinyağı bulmak mümkün.

Bunun yanı sıra 5, 10, 50 ve hatta 300’er litrelik zeytinyağı satışı yapanlar bulunuyor.

Uşak’ta ucuza konut alacağınız mahalle kalmadı! Uşak’ta ucuza konut alacağınız mahalle kalmadı!

Zeytinyağı satanları genellikle Aydın, Muğla ve İzmir’le sınırlandırmayın. Çünkü Türkiye’nin bütün illerinden zeytinyağı satışı yapanlar var.

SOĞUK SIKIM ZEYTİNYAĞI FİYATLARI DÜŞÜK

Platformda, soğuk sıkım zeytinyağı satışları da yapılıyor. Özellikle soğuk sıkım zeytinyağı ifadesi ilanlara ekleniyor ve fiyatların 100 TL dolayında olması da gözlerden kaçmıyor. Soğuk sıkım zeytinyağının kilosu son dönemlerde giderek yükseldi. Soğuk sıkım zeytinyağı, yerinde 300 TL’nin altında yapılmıyor.

ORJİNAL TARİŞ ZEYTİNYAĞININ KİLOSU 200 TL

Sahibinden.com adresi üzerinde, Türkiye’nin en büyük zeytinyağı üreticisi ve markası Tariş de satılıyor. Tariş Zeytinyağı 1’er ve 2’şer kiloluk orijinal tenekesinde satılıyor. Orijinal Tariş Zeytinyağı’nin kilosu 200 TL dolaylarında. Fakat bu rakam da normale göre biraz daha düşük.

MEMURDAN ORJİNAL ZEYTİNYAĞI SATIŞI YAPAN VAR

Öte yandan zeytinyağı ilanlarından birinde, “Memurdan orijinal zeytinyağı” ifadesi yer aldı. Söz konusu ifade, akıllara “Doktordan temiz araba” ilanlarını çağrıştırdı.

ZEYTİNYAĞI FİYATLARINDA OYNAKLIK VAR

Zeytinyağı fiyatları, ihracat yasağı nedeniyle ciddi oynaklıklar ortaya koydu. Zeytinyağının fiyatı son dönemlerde çok fazla arttı ve 250 ila 300 TL fiyatlar telaffuz edilmeye başlandı. Hatta bazı uzmanlar fiyatların 700 ila 1000 TL arasına gideceğini dahi iddia etti.

HAKİKİ ZEYTİNYAĞINI SATIN ALIN, PAMUK YAĞI OLABİLİR

Üreticiler, hakiki zeytinyağının kilosunun 300 TL’nin altına düşmemesi gerektiğini belirtti. Üreticiler, zeytinliklerin yok oluşu ve kuraklık nedeniyle fiyatların yükseldiğini ifade etti.

Zeytinyağı üreticileri, şu uyarıları yaptı:

“Her şişedeki yağ, zeytinyağı değildir. Zeytinyağının hakikisinin kilosu en az 250 TL ile 300 TL. Bu fiyatların altındaki zeytinyağlarına dikkat edin. İçine pamuk benzeri yağlar karıştırılabilir. Karışım yağları zeytinyağı diye alıp tüketmeyin”. Zeytinyağında uygulanan ihracat yasağına rağmen, fiyatların yükselmesi üzerine medyada çok sayıda haber çıktı. Gazeteler ve internet siteleri bu konuda çok haber yapmaya başladı.

Editör: Ali ARASLI