Ekonomist Selçuk Geçer, altın ve borsadaki rallinin ne zaman olacağına dair tahminlerini paylaştı. Bugün youtube üzerinden yayın yapan Selçuk Geçer, altının ons fiyatının bir süre daha geriye gideceğini belirtti. Fakat önümüzdeki yılın ilk ve ikinci çeyreğine dair uyarı yaptı. Geçer, borsada 10 bin ve 15 bin seviyesine dikkat çekti.
SELÇUK GEÇER’İN ALTIN TAHMİNİ ŞÖYLE:
-İşin para politikalarıyla çözüleceği mantığından vazgeçin. Eğer bir ekonomi politikanız varsa bunu yürürlüğe koyun.
-Çiftçi, sanayici, esnaf ve vatandaşı kalkındırın ve satın alma gücünü artırın. Altının onsunu soranlar var. Altının onsu 1800 dolar seviyelerinde ve söylediğimiz rakamlara geldi.
-Hala biraz daha geriye gidebilir. 1780 dolarları görebiliriz. Israrlı bir şekilde faiz indirimlerinden bahsetmiyorlar. FED ve Avrupa Birliği Merkez Bankaları bahsetmiyor. Kısa vadede altın fiyatlarında bir miktar daha geri çekilme olabilir.
-Altının gramında 1580 seviyesi kısa vadede görülebilir. Gram altında bir miktar daha düşüş görülebilir. Önümüzdeki yılın ilk veya ikinci çeyreğinde altında ciddi hareketler bekliyorum. 2000 dolar seviyesi görülüyor. Gramda 2 bin 500 TL görülebilir.
SELÇUK GEÇER BORSA ENDEKS TAHMİNİNİ DE ŞÖYLE İFADE ETTİ:
-Borsa’daki yükseliş eğilimi devam edecek. Dediğimiz tehlikeler varsa, hala döviz kontrol ediliyorsa ve hala sadece para politikasına bel bağlanmışsa, en sert düşüşler borsada olur.
-Yıllık bazda bakılırsa ne olur? Faize mi borsaya mı para yatırayım diyenler, önümüzdeki yıllarda Borsalarda fırtınalar göreceğiz.
-Ralli anlamında çok ciddi yükselişler olabilir. İlk hedef 10000 ve -sonraki hedef 15000. Ben bunu dediğimde endeks değeri 5000 dolaylarındaydı. Hisse konusunda yatırım tavsiyesi vermiyorum. Ben olsam güçlü ve sağlam hisselere girerdim. Her ne kadar bir daralma eğilimi olsa da yarın öbür gün şirketlerde çok ciddi hareketler olur.