Ekonomist Selçuk Geçer, Türkiye'de doların zincirini kıracağı ve sorunlar yumağının tekrar karşımıza gelebileceği durumu anlattı.

Uşak'ta banka faizine akan para katlanarak artıyor! Evini arabasını satan faize koşuyor Uşak'ta banka faizine akan para katlanarak artıyor! Evini arabasını satan faize koşuyor

Bugün, youtube kanalında bir program yapan Selçuk Geçer, "Bu yol doları ateşler" isimli bir yayın yaptı. Fiyat istikrarının sağlanmaması durumunda doların zincirini kıracağını belirten Geçer, tüm işin TÜİK'te bittiğini belirtti. 

Geçer, " Enflasyonu doğru açıklamazsanız, dövizdeki kara borsayı da beraberinde getirirsiniz. Dövize ulaşamayınca bu sefer tavizler verirsiniz" dedi.

dolar1-2

GEÇER, DOLARIN ZİNCİRİNİ KIRACAĞI GELİŞMELERİ TEK TEK ANLATTI!

Ekonomist Selçuk Geçer'in sunumundan detaylar şöyle:

Golden Sucks, yıl sonu faiz beklentisi yüzde 40'a çıkarmış. Zaman ilerledikçi ve Merkez Bankası'nın durumu değişecek. Bu beklentiler değişecek ve enflasyon yüzde 80'e doğru evrilecek.

Gaye Erkan dezenflasyon sürecine gitmek için elimizdeki tüm araçları kullanacağız dedi. Merkez bankası'nın amacı budur ve yüzde 40'ın üzerinde bir faiz ortamı olabilir mi? Olabilir. 

Enflasyon ve faiz arasında yüzde 30'luk bir makas olacak ve negatif faiz ortamının yüzde 30 civarında olacağını söylüyorlar. 

Makası aniden kapatmayacaklar ve döviz gelmesi gereken yere de adım adım götürecekler. Yüzde 60 ila 65 TÜİK enflasyonu bekleniyor. 300 baz puan daha faiz artırımı gelecek. Yüzde 30 makasını korumak için bunu yapmak zorundalar. 

dolar3

DOLAR 42'NİN ÜSTÜNDE

Doların 32 olması iyimser bir tablo. Ben 42 olduğunu düşünüyorum. Doğalgaz, benzin, elektrik ve su fiyatları artıyor. Devletin içinde olduğu tüm fiyatlar yüzde 100'ün üzerinde artıyor. 

Benzine ve mazota baktığınızda korkunç bir artış var. 

GIDA ENFLASYONU TÜRKİYE'DE CİDDİ SORUN

Dünyada gıda fiyatları düşüyor, ama Türkiye'de artıyor. Aylık artış yüzde 6,54 oldu. Mayıs, Haziran ve Temmuz'da fiyatlar düşerdi. Turfandacılık vardı ve yaz ürünleri de mevsim ürünleriydi. Yazın fiyatlar 3'te 1 veya 5'te 1'di. Şimdi yazın fiyatlar daha da artıyor. 

Bizim gıdadaki yıllık enflasyonumuz yüzde 70 olması bekleniyor. Yüzde 80 ve doksan aralığında bir yer var. Bizim gerçek enflasyonumuz yüzde 150'nin altında değil. Ekmek,  su ve elinize her hangi bir şeyi alın ve yüzde 100'ün üzerinde bir artış görürsünüz.

Enflasyonu düşük göstermek fakirleştiriyor. Memurun, emeklinin, emekçinin ve esnafın gelirleri bu rakamlara göre belirleniyor. Bu işte büyükler zengin oluyor ve daha da zengin oluyorlar. Ne vergi ödüyorlar, ne finansa ulaşmada sorun yaşıyorlar. Onlar ucuz konut üretip pahalı konut satabiliyorlar. Onların vergileri arka arkaya silinebiliyor. 

DOLARI GERÇEK DEĞERİNİN ALTINA İTMEYE DEVAM

Çok değerli Türk Lirası ihracatı olumsuz etkiler. Bizim dış ticaret ve cari açığımızın kapanmamasını beraberinde getirir. Yükseğin yükseği faizleri ödeyeceğiz. Ekranda görülen dolarla çarşıdaki dolar arasındaki makas açılmıştı. Tüm bunların toplamı bir ekonominin nasıl darmadağın edildiğinin göstergesidir. Enflasyonu doğru açıklamazsanız, dövizdeki kara borsayı da beraberinde getirirsiniz. Dövize ulaşamayınca bu sefer tavizler verirsiniz. 

Editör: Ali ARASLI