SGK Uzmanı Özgür Erdursun, asgari ücretin 2024 yılında 17 bin lirayı bulacağını söyledi. Emekli maaşının da 7500 TL olduğunu belirten Sözcü TV'ye açıklama yapan Erdursun, şöyle konuştu:

“Memur ve memur emeklilerine yüzde 49 gibi bir zam yapılacak. Kök aylık şu anda 4500 ila 5000 TL olanlar var. 4500 liraya zam yapılsa da 7500 TL olur.

Uşak'ta konut fiyatları enflasyona eziliyor Uşak'ta konut fiyatları enflasyona eziliyor

Bu nedenle en düşük memur maaşının 10 bin liraya yükseleceğini ve 10 binin altında kalanların da bu rakama tamamlanacağını düşünüyorum.

En düşük emekli maaşı 10 bin liraya tamamlanırsa, asgari ücret 17 bin TL olursa, yine makas açılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve bakanlar, çalışanları enflasyona ezdirmedik diyorlar. Bir ülkede çalışanlar enflasyona ezdirilmediyse emekli ve asgari ücretli çalışanın sayısının az olması gerekiyor".

Emekli maaşının 17 bin çekilmesi nasıl sağlanır?

Asgari ücrete zam yapıldığında eğitim almamış ancak eğitimini almış kişilerin de çoğunun asgari ücretli seviyesine düşeceği bekleniyor. En düşük emekli aylığı diye bir şey olmamalı. Bu en düşük emekli aylığının gündemden düşmesi lazım. Emekli aylıklarına kök aylıklara 8000 bin lira gibi bir zam yapılması lazım. Herkesin emekli aylığının güncellenmesi gerekiyor. Bu durumda en düşük emekli aylıkları da 17 bine çıkar. TÜİK gerçek enflasyonu açıklarsa, biraz daha nefes alırız." 

HABER MERKEZİ///