Bayram tatili sonrası piyasaları sert hareketler bekliyor! Bayram tatili sonrası piyasaları sert hareketler bekliyor!
Uşak'taki marketlerde Tariş, Komili ve Marmara Birlik zeytinyağlarının fiyatları 950 TL ve 1100 TL arasında değişiyor.
5'lik tenekede Tariş, Komili ve Marmara Birlik zeytinyağı 1100 TL. Bu rakam bazı tüketicilere çok geliyor. Edindiğimiz bilgilere göre, 5 litrelik tenekede sızma zeytinyağının fiyatı bu yıl 1800 TL ile 3000 TL dolaylarına yükselecek.
Bakanlığın ihracat yasağını uzatmasına rağmen fiyatlardaki yükselme bekleniyor. Ticaret Bakanlığı, zeytinyağının ihracatına yönelik kısıtlamayı uzattı. Buna rağmen zeytinyağı fiyatları bir türlü gerilemedi.
Zeytinyağı fiyatları neden gerilemez?
Zeytinyağı fiyatları neden gerilemez? sorusuna cevap için Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Ali Uçar'la görüştük.
Zeytinyağı fiyatlarının yüksek olmasının tüm maliyetlerdeki artışla ilgili olduğunu belirten Başkan Uçar, şöyle söyledi:
"Maliyet çok yüksek ve şu anda müstahsilin 1 litre zeytinyağı maliyeti 300 TL. 5 kilogram zeytinden 1 kilogram yağ çıkıyor ve zeytinin kilosu en az 40 TL. Sadece zeytin maliyeti en az 200 TL. Bunun ambalajı, vergisi, üretim maliyeti ve nakliyesi var. Hepsi ortaya konduğunda 1 kilo zeytinyağı 300 liraya geliyor. Zeytinyağı üreticisi bu maliyetlerle fiyatını düşüremez".
Zeytinyağı satılmazsa arz fazlası olur, ama fiyatlar geri çekilmez!
Ticaret Bakanlığı'nın aldığı kararı değerlendiren Ali Uçar, şöyle devam etti:
"Geçen yıldan kalan 150 bin ton zeytinyağı devrimiz var, 50 bin ton da yurt dışından giriş olacak. 200 bin ton rekoltemizin olacağını düşünürsek 400 bin ton yağımız olacak. 50 bin ton ambalajlı satsak, 150 bin ton içeride tüketiriz. Yani bu hesaba göre 200 bin ton malımız olacak. Satmazsak arz fazlası olur. Ama fiyatları geri çekilmez. Çünkü maliyet artışı YÜZDE 100'den fazla. Bir nokta da yine bu yağ toptan ihracata gidecek".

İLGİLİ HABER: PAZARDA SATILAN ÇAKMA ZEYTİNYAĞINA DA ZAM YAPILDI

2024'te 5'lik teneke soğuk sıkım zeytinyağı 2000 TL'ye geçer,
usakport.com olarak edindiğimiz bilgilere göre piyasada satılan zeytinyağı, geçen yılın mahsulü. Bu yıl Komili, Tariş ve Marmara Birlik gibi bilindik markaların 5'lik tenekesi 1200 TL'ye kadar satılıyor. Fakat bunlar eski dönemin mahsulü. Yeni mahsul zeytinyağının Komili, Tariş ve Marmarabirlik markalarında da artış kaçınılmaz. Fakat firmalar özel indirim yaparlar mı yapmazlar mı, bunu zaman gösterecek. Bu yıl fiyatların 2000 TL'yi geçeceği tahmin ediliyor. Çünkü maliyetler yüzde 100 arttı.
ALİ ARASLI//
Editör: Ali ARASLI